Araba Masrafları Nelerdir?

İhtiyacınız olan arabayı aldıktan sonra artık her ne kadar araç sizin olsa da beraberinde gelen masrafı da kabul etmemeniz gerekiyor. Ülkemiz de uygulanan sistem nedeniyle hiç aracınıza binmeseniz dahi belirli bir ücret ödemeniz gerekiyor. Çünkü araç kullanımı ülkemizde hala temel ihtiyaç olarak görülmüyor. Lüks bir kullanım olarak kabul edildiği için bu ücretleri ödemeniz gerekiyor.

birevim faizsiz araba

Tabi kullanmaya başladığınız andan itibaren başka masrafları da ödemeniz gerekiyor. Bunların tamamını hesaplamadan araç almak bütçenizin aşmasına neden olabiliyor. Çünkü bazı araçların yıllık ücretleri diğer bir arabanın bedeline eş değer olabiliyor. Servis ücreti, ödenen vergiler, lastik değişimi, rutin yıkamaların hepsi masraflara dahil edilebiliyor.

Yani bir araç almaya karar vermeden önce kullanım dolayısıyla oluşan, bakım için gerekli olan ve yasalar nedeniyle ödemeniz gereken ücretleri de öğrenmeniz gerekiyor.

  • Motorlu Taşıtlar Vergisi
  • Lastik değişim masrafları
  • Yakıt Tüketimi
  • Sigorta ve Kasko Ücretleri
  • Park Ücretleri
  • Muayene ücretleri
  • Araba yıkama ve temizleme
  • Servis ücretleri
  • Köprü ve Otoyol ücretleri

Bu masrafların hepsini karşılamanız gerekiyor. Kabaca bir hesap yapmak gerekirse yıllık 20 bin TL bir bütçeyi arabanıza ayırmanız gerekiyor. Yakıt tüketimi burada en önemli olan kısmı oluşturuyor. O nedenle ülkemizde araç tercih edenler genelde yakıt tüketimi en az olanlara yönelmeyi tercih ediyorlar.

Araç Kullanım Masrafları

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi araç kullanmadığınız sürece bazı masrafları karşılamak zorunda kalmıyorsunuz. Kullanmayacağınız bir ürüne kimse para vermek istemeyeceği için bunu gerçekçi bir bakış açısı olarak görmek yanlış olacaktır. Yakıt tüketimi ilk sırada geliyor. Yılda 10 bin kilometre yapmak demek 5 bin TL’yi yakıta ayırmanız anlamına geliyor.

Aracınızı park etmek istediğinizde vereceğiniz ücretler, otoyol kullananların vereceği ücretler ve köprü kullanımından verilen ücretleri de buraya ekleyebiliriz. Kullanım sebebiyle bozulan parçaların değiştirilmesi yani servis işlemleri ayrıca kirlenmeden dolayı aracın yıkatılması bu kısma dahil edilebilir. Yani araç kullanımı standart kullanımın üzerine çıkması halinde karşılaşılacak masraflarda artmaktadır. Bu kısmı alacağınız arabaya göre kabaca hesaplayarak araç tercihinizi yapabilirsiniz.

Araç Bakım Masrafları

Aracınızdan uzun süre verim almak istiyorsanız bakımını düzenli olarak yaptırmanız gerekiyor. Sıfır kilometre bir araç almış olsanız dahi bu bakımları yaptırmadığınız halde çok kısa bir sürede sizin adınıza ciddi bir sorun oluşturabilmektedir. Ortalama 10 bin ile 15 bin kilometre arasında servis bakımına gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

Her servis ziyareti dünümüzde 3 bin TL’ye mal olabiliyor. Ayda iki sefer araç yıkattırmanız halinde 40 TL’den 1000 TL’ye yakın bir ücreti yıkamaya vermeniz anlamına geliyor. Bakımlı kullanmak aracın ömrünü her ne kadar uzatıyor olsa da bu dönemde sizde ciddi bir maliyet yükünün altına girmiş oluyorsunuz. O nedenle araç alırken ve kullanırken dikkatli olmanızda maliyetleri düşürmek adına büyük bir etkisi olduğunu unutmayın.

 

birevim

Leave a Comment

nine − 9 =