Plaka Nedir?

birevim faizsiz araba

Plaka nedir sorusuna en basit cevap motorlu taşıtların önüne ve arkasına takılan üzerinde rakamlar ve harfler olan metal levhadır. Günümüzde plaka olmadan hiçbir motorlu taşıt ülkemiz karayollarında hareket edememektedir.

Sivil araçlar, kamu araçları, polis ve askeri araçların dahi kendilerine göre bir plakası bulunmaktadır. Araç trafiğe çıkmadan önce aynı insanlarda ki gibi kimlik numarası gibi plakası belirlendikten sonra trafiğe çıkmak zorundadır.

Plakalar İllere göre birbirinden ayrılmıştır. Her ülkenin de kendisine göre bir plaka dizilişi bulunmaktadır. Ülkemizde önce il plaka kodu sonra harfler ve sonra da plaka sırası verilmektedir. Sistem uzun yıllardır ülkemizde bu şekilde çalışmaktadır. Ülkemizde plakasız araç kullanmanın cezası 2020 yılında 3.060 TL olarak belirlenmiştir.

Plaka Türleri

Günümüzde araçlarımızda kullanmış olduğumuz plaka kodları 1962 yılında yayınlanan yönetmelik ile yayınlanmıştır. Bu tarihten itibaren motosiklet ve traktörler için kare, araçlar içinse daha çok dikdörtgen şekillere sahip plakalar kullanılmaktadır. Plakanın boyutları yönetmelikte açıkça belirtilmektedir.

Ülkemizde şuan için kullanılan farklı plaka türleri bulunmaktadır. 19 farklı plaka şekli ülkemizde farklı şekillerde ve renkler de kullanılmaktadır. Resmi araçlar için siyah plakalar, TBMM ve Cumhubaşkanlığı için kırmızı renk plaka kullanılır. Taksi plakaların “T” harfi rakamların arasında kullanılır. Polis ve jandarma için mavi renk plakalar kullanılmaktadır. Diplomatlara ait araçlarda yeniş renkler kullanılır. Hepsinin ortak noktası Cumhurbaşkanlığı hariç belirli bir plaka dizilişine sahip olmalarıdır.

Özel ve Uluslararası Plaka Nedir?

Araçlarda özel ve uluslararası plakalar vardır. Farklı ülkelere aracınızla seyahat ederseniz TR kodlu plakanız sizin Türkiye’den geldiğinizi ifade edecektir. Almanya’dan ülkemizde gelen araçlarda “D”, Danimarka “DK”, İspanya “E” kodu görülmektedir. Ürdün için “HKJ” Hindistan “IND” plaka kodu kullanılmaktadır. Bunlar uluslararası plaka işretleri olarak bilinmektedir.

Özel plaka ülkemizde çok tercih edilen plaka türlerinden birisidir. Kişileştirilmiş plaka olarak bilinen bu plakalar futbol takımı kısaltması, parti kısaltması şeklinde olabilir. “FB” “GS” “AK” “CHP” ve “MHP” buna verilebilecek en güzel örnektir. Özel plakalar için bir ücret ödemek zorundasınız. Bu fiyatlar 300 TL ile 200 bin TL arasında değişebilmektedir.

birevim

Leave a Comment

20 − 15 =