Dizel Nedir?

birevim faizsiz araba

Dizel, içten yanmalı motorlarda kullanılan bir yakıt türüdür. Günümüzde motorlu taşıtların tamamında bulunan dizel motorlar ile kullanılmaktadır. Rudolf Diesel tarafından 1892 yılında bulunan motorlar ünlenmiş bir yakıttır.

Diğer petrol yakıtlarında olduğu gibi toprak altından çıkarılan petrolün ayrıştırılması ile elde edilmektedir. Kaynama noktası benzine göre daha yüksek olması ve daha yoğun bir yakıt olması bu yakıtın verdiği performansa göre daha az tüketmesine neden olmaktadır. Yüksek kaynama noktası dizel yakıtın etki derecesinin yüksek olmasına neden olmaktadır.

Yakıt petrolden ayrıştırılarak elde edilse dahi içerisinde eklenen hidrokarbon ile gerekli hizmeti sunacak seviyeye gelmektedir. Setan sayısının farklı olması da bu yakıtta ki en önemli faktördür.

Dizel Yakıtın Özellikleri

Motorlu taşıtlarda kullanılan dizel yakıtın kendi içerisinde onu diğerlerinden ayıran özellikleri bulunmaktadır. Dizel yakıtla çalışan araçlarda güç oksijenin sıkıştırılarak üzerine püskürtülen yakıtın yanması ile elde edilmektedir. Daha iyi yanma gerçekleşmesi için dizelde bulunan setan sayısının fazla olması önemlidir.

Kaynama noktası yüksek bir yakıt olduğu için normal sıcaklıklarda onu uçurmak mümkün değildir. Ancak yanması için püskürtüldüğü andan itibaren kısa süre içerisinde buharlaşma özelliği vardır.

Dizel yakıtın en önemli noktası yanma işlemi yaşandıktan sonra sülfür dioksit gazına dönüşmesidir. Bu da günümüzün en büyük problemlerinden birisi olan hava kirliliğine neden olmaktadır. Sülfür seviyesi bu nedenle dizel yakıtlarda dumanın fazla çıkmasını engellemek için daha az bulunmaktadır.

Dizel ve Benzin Farkı

Dizel araçlar benzinlilerde olduğu gibi karbüratöre ihtiyaç duymamaktadır. Aynı zamanda bu araçlarda ateşleme işine yardımcı olan bujiye ihtiyaç duymamaktadır. Bu iki özellik sadece benzinli araçlarda yer almaktadır.

100 yıldan fazla bir süredir kullanılan bu yakıt 21. Yüzyılın ortalarına doğru birçok devlet tarafından kullanılması yasaklanmaya başlandı. Ancak hala kullanılacağı birçok nokta olacaktır. Ülkemizde ki yüksek yakıt fiyatları nedeniyle benzine göre daha az tüketim sağladığı için dizel araçların daha çok tercih edildiği görülmektedir.

Dizel araçlarda diğer yakıtlara göre daha çok emisyon sorunu yaşanmaktadır. Bunun kontrol edilmesi otomotiv sektörünün en büyük problemi noktasıdır. Devletler bunu engellemek için şirketlere ciddi yaptırımlar uygulamaktadır.

birevim

Leave a Comment

three × 3 =