Segmentler Nedir?

Segment kelimesi İngilizce kökenli olarak dilimizde ki karşılığı parçalanmış veya bölünmüş olarak almaktadır. Otomotiv sektöründe sıklıkla kullanılan bu kelime ile anlatılmak istenen araçların belirli özelliklerine göre kategorilere ve sınıflara ayrılmasını sağlamaktır. Bu sayede amaçlanan trafikte bulunan motorlu taşıtları birbirinden ayırmak ve sınıflandırılmasının, karşılaştırılmasının kolayca yapılmasını sağlamaktır.

birevim faizsiz araba

Segment araçlarda belirli özelliklere ve bölümlere bakılarak belirlenmektedir. Aracın boyutları, kapasitesi, yolcu taşıma sayısı, içinde bulunan özellikle gibi birçok nokta segmentlerin ayrılmasına n eden olabilmektedir. Sıralama harfe göre yapılmaktadır. A, B, C, D, E, F, G, M ve J segment araçlar piyasa bulunmaktadır.

Segment Özellikleri ve Farklılıkları

A’dan başlayarak J’ye kadar uzanan bu yelpaze de 9 farklı sınıflandırma vardır. En küçük araçlar A segment içerisinde yer almaktadır. Ebatları büyüdükçe segment olarak da ileriye geçiş sağlanır. Örneğin A segment araçların ortak özelliği boylarının 370 cm’den kısa olmasıdır.

J segment araçlar günümüzde üretilen en yeni araçları ifade etmek için kullanılır. Dört çeker özelliği ve daha birçok özelliği olan araçlar bu sınıfa dahil edilmektedir. Bu segmentin içerisine Kia Sportage ve Range Rover gibi araçlar girmektedir.

C segment araçlar ülkemizde en çok üretilen ve satışı en çok yapılan araçlardır. Ford Focus, VW Jetta, Fiat Linea gibi bur segmenti temsil etmektedir. Uzun yolculuklara uygun ve gerekli performansa sahip araçları ifade ederler.

B segment araçlar A ve C arasında kalanları ifade etmek için kullanılır. Polo, Ibiza ve Clio bu segmentn en iyi temsilcileridir. Hatchback sınıfı buna dahil edilmektedir.

D segmenti üst-orta sınıf olarak kabul edilen araçlar için kullanılmaktadır. Passat, Vectra ve Accord bu sınıfa dahildir. Daha yüksek performans, geniş iç hacmi, dikkat çekici olan araçlar olarak tanımlanır.

E ve F segmenti en güçlü sınıflar olarak lanse edilmektedir. E segment üst sınıf, F segment lüks araç olarak tanımlanır. BMW 5 serisi E, BMW 8 Serisi F segmente dahildir.

G segment araçlar ise daha çok performansa bakılarak sınıflandırılmaktadır. Genelde az üretilen bu araçlara en iyi örnek Ferrari verilebilir.

birevim

Leave a Comment

seventeen − 2 =