ÖTV indirimi gelecek mi?

Şu günlerde en çok sorulan sorulardan biri 2020 ikinci el taşıt kredisi faiz oranları gibi görünüyor.  Koronavirüs salgınından etkilenen ekonomi ve dolayısı ile taşıt piyasasında ikinci el araba fiyatları hızlı şekilde yükselmişti.  İkinci el taşıt fiyatları ne zaman düşecek, ÖTV indirimi gelecek mi?

birevim faizsiz araba

İkinci el araba fiyatları ne zaman düşecek?

Otomobil piyasası beklenenin aksine bankaların faiz indirimleri ile hareketli zamanlar yaşadı. Ancak ikinci el araç satış fiyatları kadar arttı ki, ikinci el araç almak isteyen kişiler şaşkınlıklarını gizleyemiyor.  Bazı ikinci el fiyatları sıfır araç fiyatlarını geçmiş durumda. Artan fiyatlar ile ilgili  düzenleme bekleniyor. Akıllarda yer alan sorular şöyle;

 • ÖTV indirimi gelecek mi?
 • 2020 ikinci el taşı kredisi faiz oranları ne kadar olacak?

İkinci el araba fiyatları ne zaman düşecek?

Bayramdan sonra beklenen düşüş ile ilgili hala bir açıklama yapılmadı. Umutlar Eylül ayına kaldı. Sıfır araçların ithal edilememesi yada talebi karşılayamaması sebebi ile ikinci el araçlarda beklenmeyen bir artış söz konusu olmuştu. Ancak sıfır araçların piyasaya sürülmesi ile ikinci el araçların fiyatlarını çok yakında düşeceği bekleniyor.

Düzenleme Ne Şekilde Yapılandırıldı?

Düzenlemeye göre ikinci el araç satışı yetki belgesi olmadan gerçekleşemeyecek, dolayısı ile;

 • araç satışı yapılan yerler,
 • ödeme yöntemleri,
 • satış şartları konusunda da düzenleme getirilecek.
 1. el araç yasası düzenlemesi ile ciddi cezalarında yürürlüğe gireceği bekleniyor. Yetki belge zorunluluğu ile ikinci el araç ticareti yapan yaklaşık 50 bin işletmenin yalnızca çok küçük bir kısmının yetki belgesine sahip olduğu ortaya çıktı.

Düzenlemenin hazırlanarak Sn.Erdoğan’a sunulduğu söyleniyor.  2. El araç satışı . düzenleme uygulaması ile belgesiz şekilde araç satışı gerçekleştirenler için araç başına 5 bin türk lirası ceza kesileceği söylentiler arasındadır. Bu 5 bin türk liralık ceza ilerleyen günlerde artırılabilir de elbette.

İkinci el araba fiyatları üzerindeki yükseliş ile ilgili fırsatçılardan halkı korumak için düzenlemeler başladı.. 2. el araba fiyatları düşecek mi sorusu gündemde yerini koruyor. Düzenlemede yer alan koruyucu noktalardan biri de aracın satılması durumunda, satışından vazgeçilmesi ya da teslim süresinin bitmesi durumunda ilanlar 3 gün içerisinde yayından kaldırılmalıdır.

.

birevim

5 Comments

 • ÖTV indirimi yıl başına doğru belki gelebilir ama sanmıyorum fiyatlar çok artmasına rağmen vatandaşlarımız çok alım yapıyorlar.

 • ÖTV indirimi belki gelir umudum vardı ancak gelmez tahminimce, çünkü sıfır arabalar anca yıl başına doğru gelecek onlarda normal fiyattan gelir

 • ÖTV indirimi bence yıl başına kadar gelmez, sıfır arabalar gelmedikçe ötv indirimi gelmez gelse de çok gelmez bence

 • ÖTV indirimi geleceğini sanmam malum araç üretimi sıkıntılı şu süreçte

 • ÖTV indirimi benim tahminimce gelmez, çünkü sıfır araç stoğu kısıtlı geliyor ve gelir gelmez bitiyor

Leave a Comment

one × 2 =