İkinci el araba fiyatları düştü mü?

Pandemi bizleri toplu taşımayı kullanma konusunda düşündürüyor. Bu sebeple hızla artan araç satışları otomobil sektörünü hareketlendirdi.  Sıfır araçların piyasaya sürülmesi ile ikinci el araçların fiyatlarında düşüş bekleniyor.  İkinci el araç fiyatları ne zaman düşer?

birevim faizsiz araba

Sektörün uzmanları ikinci el araç fiyatlarının bayramdan sonra düşeceğini söylese de Eylül ayında gelmesi beklenen sıfır araçların piyasaya sürülmesi ile piyasanın normale dönmesi bekleniyor.

Sıfır araçlar arttı mı?

Birçok otomobil alıcısı küçük bir bütçeyle sınırlıdır, ancak bazı iyi haberlerimiz var. Sıfır araçların piyasaya gelişi ile ikinci el araçların fiyatların düşeceği bekleniyor.

Alıcılar, yeni araçların yüksek fiyatları, düşük faiz oranları ve yeni araç envanter yetersizliğinin ortasında anlaşmalar arıyor, kullanılmış ikinci el araba pazarını dolduruyor.

İkinci el araçların ortalama liste fiyatı her geçen gün artıyor.  Bu, ikinci el araç pazarında eşi görülmemiş bir tarihsel değişim ve liste fiyatlarının bu dönem boyunca tipik olarak değer kaybına bağlı olarak düşüyor.

Büyük bir otomobil satıcısı yetkilisi; Talep patlamasının pandemi olmasa da beklendiğini belirtti. İkinci el araç fiyatlarındaki artışın distribütörlere ve bayilere sorulduğunu, ancak aslında konunun kendileri ile alakalı olmadığını sözlerine ekledi. Ayrıca firma yetkilisi sıfır araç bulunmadığı için ikinci el araba fiyatları arttı düşüncesiyle ilgili olarak da bunun çok az bir etkisi olabileceğini düşündüğünü belirtirken fırsatçılık olabileceğini ve ikinci el araç piyasasının vatandaşların inisiyatifinde olduğunu dile getirdi.

Sıfır araçların Eylül ayında piyasaya girişi bekleniyor.  Şunu hatırlamamız gerekiyor ki; otomobil sektöründe fiyatı belirleyenin avro kurudur. 2016 ve 2017 yıllarıyla kıyas yapıldığında sıfır araç fiyatları 2020 yılında da avro bazında aynı şekildedir.

İkinci el araba fiyatları düştü mü? Hayır, henüz düşmedi. Ancak Eylül ayında sıfır araçlar piyasaya sürüldüğünde piyasada yeni bir fiyatlandırmanın olması beklentiler arasında özellikle ikinci el araç fiyatlarının düşüşü ile ilgili.

2020 otomobil fiyatları

Ekonominin durumu göz önüne alındığında, insanların daha ucuz arabalar için alışveriş yapıyor olabileceğini düşünebilirsiniz. Ancak dünyaca ünlü Edmunds firması bunun tam tersini ortaya koydu.  Biraz araştırma ile sizde ilgili grafiklere ulaşabilirsiniz.

Sizin için 2020 otomobil fiyatlarını araştırdık ve çıkan sonuçlar ortada;  aile, arazi, genç, çevre dostu gibi başlıklarda inceleyebileceğimiz sıfır otomobiller 2019 yılı ile karşılaştırıldığında çok büyük farklar göze çarpmıyor.  İkinci el araba fiyatları Eylül ayı itibarı ile düşüşe geçecek gibi görünüyor.

birevim

5 Comments

  • 2.el fiyatları bence düşmez bundan sonra, sıfır araç fiyatları daha da yükseldi çünkü

  • İkinci el fiyatlarını bir çok araba uzmanı yorumluyor düşmez artık diye, imkanı olan araç almalı bence şu an

  • Bizde geçen gün aracımızı sattık ve piyasa fiyatının altına koymamıza rağmen tek tük kişi aradı, kazalı hasarlı araçlarla aynı fiyata sattık. Ancak piyasanın düşeceğini hiç sanmam.

  • İkinci el araba fiyatları kolay kolay düşmez bence, sektörde sıfır araba yok şu an maalesef

Leave a Comment

13 − one =