Noter Araç Satış Ücreti Ne Kadar?

birevim faizsiz araba

Araç alım satım işlemlerinin resmiyet kazanması için işlemin bir Noter huzurunda yapılması gerekiyor. Eskiden bu işlem çok uzun zaman aldığı için ve çok pahalı olduğu için satış işlemi yapılmadan kayıt sahibi değişmese bile araç birçok kez el değiştiriyordu. Ancak günümüzde tüm işlemler ve aktarımlar anlık olarak yapıldığı için daha hızlı ve kolay bir şekilde yapılıyor.

O sebeple araç alımı satımında kayıt işlemi ile ödeme işlemi artık aynı anda yapılıyor. Bu işlemin yapılması için aracın durumuna göre noterlik ücreti farklılık gösteriyor. Türkiye Noterler Birliği tarafından noter işlemleri belirlenen bir ücret üzerinden yapılıyor. Bu ücretler her yıl güncelleniyor.

Noter Satış Ücretleri 2021

Noterler resmi olarak devlet adına bu işlemleri yapan, kayıt altına alan ve kontrol eden kurumlar olarak kabul edilmektedir. Noterlik ücreti alınan bu ödemelerin bir kısmı devlete vergi olarak aktarılıyor. Bu ücretlerin belirlenmesi ülke de fiyat değişimlerine göre değişiklik gösteriyor. 2021 yılında noter araç satış ücretleri aşağıda ki şekilde tahsil edilmektedir.

  • Sıfır araç tescil ücreti – 171 TL
  • Araç plakası değiştirmeden satış işlemi – 224 TL
  • Araç plakası değiştirilerek yapılan satış işlemi – 301 TL
  • Araç satılı için vekaletname verme ücreti – 150 TL

Sıfır bir araç alan kişi toplamda sadece 171 TL ödemek zorundadır. İkinci el aracın plakasının değiştirilmeden satışının yapılması için 224 TL noter ücreti ödenmesi gerekiyor. Eğer aracın plakası değiştirilmesi talep ediliyorsa noterlik ücreti 301 TL olarak 2021 yılında uygulanmaktadır.

Bu ücretler alıcı tarafından ödenmek zorundadır. Örneğin alacağınız aracın sizin vekalet verdiği birisinin yapmasını istiyorsanız ödeyeceğiniz ücrette artış olacaktır. Öncelikle 150 TL işlem ücreti olan vekaletname verilmelidir. Daha sonra plaka değiştirilerek araç satışı yapılacaksa 301 TL ödeme yapılacaktır. Bununla birlikte toplamda 451 TL noterlik ücreti ödenmesi gerekecektir.

Bu noterlik ücretleri tüm motorlu kara taşıtları için geçerlidir. Motosiklet, araba, kamyon, kamyonet, otobüs, traktör gibi tüm motorlu kara taşıtları için aynı ücretler noterler tarafından tahsil edilerek işlem yapılmaktadır.

Noter Araç Satış Süresi Ne Kadardır?

Araç satışı için notere gittiğinizde eğer aracın satışına engel olacak MTV, HGS, trafik cezası borcu yoksa, sigortası ve muayenesi varsa işlem çok kısa bir sürede halledilmektedir. Tabi gittiğinizde noterde kalabalık yoksa bu süre toplamda 30 dakika içerisinde tamamlanabilmektedir.

224,50 TL olan ücret içerisinde bazı paylar vardır. 148,50 TL noter evrak bedeli, 54 TL noter ücreti alındıktan sonra 22 TL belge baskı ücreti tahsil edilmektedir. Bununla birlikte araç plakası içi ayrıyeten 76,5 TL plaka baskı ücreti de alınmaktadır. Plaka değiştirilmezse bu ücret sizden tahsil edilmeyecektir.

birevim

Leave a Comment

4 × 4 =