Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır?

Motosiklet son yıllarda en çok kullanılan ulaşım araçlarından biridir. Özellikle büyük şehirlerde, bir yerden bir yere gitmek her geçen gün zorlaşırken, motosiklet büyük bir kolaylık sağlar. Önceden yalnızca gençlerin daha fazla kullandığı bir araç iken günümüzde her yaştan insan motosiklet kullanmaya başlamıştır. Motosiklet kullanmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey ehliyet almaktır. Peki motosiklet ehliyeti almak için neler yapmalısınız? Motosiklet ehliyeti almak için ne gibi şartları yerine getirmelisiniz biliyor musunuz? Öncelikle motosiklet ehliyeti nasıl alınır, bunun cevabını verelim.

birevim faizsiz araba

Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır?

Direksiyon eğitimi ve teorik kursların ardından sürücü adayları Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği tarihlerde yazılı ve uygulamalı sınavlara girerler. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı teorik sınav, sürücü kurslarından gerekli eğitimleri alan sürücü adaylarına, belirlenen yer ve tarihlerde e-sınav üzerinden veya yazılı olarak yapılan sınav türüdür. Bu sınavda, araç tekniği, ilk yardım bilgisi ve trafik bilgisi konularının dahil olduğu 50 soru sorulur. 100 puan üzerinden değerlendirilen sınavda, taban puan 70’tir. 70 puan alan adaylar başarılı kabul edilir ve direksiyon sınavına kabul edilir. Adaylar kendilerine sorulan 12 ilk yardım, 9 araç tekniği, 23 trafik bilgisi ve 6 trafik adabı sorularına cevap verir. E-sınavda ve yazılı sınavda yanlışlar doğruyu götürmez.

Direksiyon sınavına gelindiğinde, adayların kayıtlı oldukları sürücü kursunun araçları ile direksiyon eğitimi aldıkları ve teorik sınavda başarılı olanların katıldığı sınavdır. Motosiklet ehliyeti almak isteyenler bu sınavlara iki aşamalı olarak girerler. Aynı tarihte hem özel parkurda hem de trafik akışının olduğu bölgelerde motosiklet kullanırlar.

Direksiyon sınavının süresi 35 dakikadır. Özel parkur 5 dakika, trafik akışının olduğu bölgede 30 dakikalık bir motosiklet kullanımı olur. Her iki etabı da geçen adaylar motosiklet ehliyeti almaya hak kazanırlar.

Aynı gün içinde sınav sonuçları sürücü kursları aracılığı ile duyurulur. Birkaç hafta sonra kayıtlı olunan sürücü kursundan alınan dosya ile belirlenen harçlar ödenir ve emniyetin trafik şubelerinden ehliyetler alınabilir.

Motosiklet Ehliyeti için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Sürücü adayları MEB’e bağlı özel sürücü kurslarına başvuru yapıp aşağıda yer alan evrakların hepsini sunmaları gerekmektedir.

  • Kimlik fotokopisi 18 yaşını doldurmamış olanlardan veli veya vasi muvafakat namesi
    Son altı ay içerisinde çektirilmiş olan iki adet biyometrik fotoğraf
  • Mezuniyet diploması veya öğrenim belgesi fotokopisi(aslıyla birlikte)
  • Adli sicil kaydı ( en fazla ehliyet almasına engel teşkil etmeyen suçları içermiş olmalı)
  • Pratisyen veya uzman hekim tarafından verilen sağlık raporu
  • Herhangi bir sürücü belgesi varsa fotokopisi
  • Sınav ücretini kursiyerin kendisi veya sürücü kursu aracılığıyla yatırması ve makbuzu kendi dosyasına ekletmesi
birevim

Leave a Comment

2 + 12 =