Araç Satışı Noter İşlemleri ve Ücretleri 2023

birevim faizsiz araba

Bir aracın el değiştirdiğinin kesinleşebilme için noter huzurunda satış yapılması gerekiyor. Araç ruhsatında aracın sahibi yazması gerekiyor. Bu satış işlemi sırasında belirli bir ücret ödenmesi gerekiyor. 2023 yılı itibariyle bu işlem ücretine belirli bir oranda zam yapılmıştır. 2021 yılında bu işlem için alınan cüret 301 TL olurken, 2022 yılında araç satış işlemi için noter ücreti 391,15 TL olarak belirlenmiştir.

Her yıl bu işleme belirli bir oranda zam yapılmaktadır. Bu ücretin içerisinde notere kesilen ücret dışında ki bedel devlet tarafından tahsil edilmektedir. Devlet bu ücreti noterler aracılığı almakta ve sonlandırmaktadır.

Tabi noter satışı dışında plaka değişimi yapılması gerekirse veya istenirse bu ücrette ödenmek zorundadır. Ancak bu ücret noter satış ücreti içerisinde yer almamaktadır. Sizler bu konuda dikkat etmeli ve tercihinizi ona göre yapmalı. Fazla masraf yapmak istemiyorsanız aynı plakayı kullanabilirsiniz.

Eski düzende plaka değişikliği ücreti Noterler tarafından tahsil edilirken sonradan yapılan değişikle birlikte bu ücretin alınması kaldırılmıştır. Bu ücret plaka basım noktasında alınıyor.

Araç Satışı Noterden İşlemler Nasıl Yapılır?

Araç satışı yaparken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Öncelikle aracın yeterli olduğu kabul edilmiş oluyor. Bu kısım geçildikten sonra aracın muayenesi olmalı, sigortası olmalı ve herhangi bir borcu bulunmamalıdır. Bunların yapıldıktan sonra alıcı ve satıcı araç ruhsatı ve kimlikleri ile birlikte notere gitmelidir.

Bu herhangi bir noter olabilir. Notere araç satışı için geldiklerini belirtmeleri gerekiyor. Noter evrakları alarak işlemleri imza için hazırlarken alıcı para transferini satıcının iban numarasına yapmalıdır. Bunu yaparken sorun olmaması için alınan aracın plakasının açıklama kısmına yazılması istenmektedir.

Bunun ardından noter satıcıya para transferinin tamamlanıp tamamlanmadığını soracaktır. Bu tamamlandıktan sonra tek yapılması gereken evraklara imza atmak olacaktır. Burada noter ücreti de alıcı tarafından ödenmektedir. Bu bilinmesi gereken bir durumdur. Yeni ruhsat alıcıya verildiğinde işlem noter huzurunda tamamlanmış olacaktır.

Araç Satışını Engelleyen Durumlar Nelerdir?

Araç satışı yapılması bazı durumların çözülmesi ile mümkün oluyor. Araç satışını engelleyen birçok durum vardır. Bu durumların hepsinin doğru şekilde yapılması önemlidir. Bu konuda bazen insanlar hata yapmaktadır ve tam noter işlemleri başlarken bu noter tarafından görüntülenmektedir. Bunları şu şekilde sıralamak mümkün olacaktır.

  • MTV borcunun ödenmiş olması,
  • Trafik cezaları varsa ödenmiş olması,
  • HGS borcunuzun ödenmiş olması,
  • OGS borcunuzun ödenmiş olması,
  • Aracın muayenesinin mutlaka olması,
  • Araç üzerinde herhangi bir haciz veya rehin olmaması, varsa kaldırılması gerekir,

Bu işlemlerin hepsi sıra ile yapılmalıdır. Aksi taktirde aracın satışı mümkün değildir. Bunların kısaca nasıl yapıldığını da anlatmakta fayda var.

MTV Borcunun Ödenmesi

Tüm araçlarda Ocak ve Temmuz aylarında Motorlu Taşıtlar Vergisi ödenmesi zorundadır. Aracın motoruna ve modeline göre bu vergi değişiklik gösterir. O ay içerisinde ödenirse cezalanmazken o aydan sonra cezalı bir şekilde ödenmek zorunda kalırsınız. Bunun için ödeme yapılmalıdır.

Trafik Cezası Ödenmelidir

Eğer bir trafik cezası aracın plakasına kayıtlıysa bunun mutlaka ödenmesi gerekir. Bu konuda bilginiz yoksa satış işlemi öncesinde e-devlet üzerinden trafik cezası sorgulaması yapabilir ve yine aynı sistem üzerinden ödemesini yapmanız yeterli olacaktır.

HGS Ve OGS Borcu Ödenmelidir

Otoban kullanırken gişeler bulunuyor. HGS ve OGS adı verilen bu gişelerden geçilmesi zorunludur. Bunun için önceden geçiş alınırken bazen insanlar yeterli bakiyeyi bunlardan tutmayı unutuyor. O nedenle borç olabiliyor. Bu mutlaka kontrol edilmesi ve borç varsa mutlaka ödenmelidir.

Araç Muayenesi Yaptırılmalıdır

Noterde araç satışı sırasında dikkat edilen noktalardan bir tanesi araç muayenesidir. Ticari araçlarda her yıl, hususi araçlarda iki yılda bir yapılan bu işlem mutlaka yapılmalıdır. Aksi taktirde araç satışı yapılamaz ve ayrıca trafikte ciddi bir ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Haciz veya Rehin Kaldırılmalıdır

Birçok insan araç alırken kredi çekmeyi tercih ediyor. Bu kredinin ödenmesinin ardından banka tarafından borcu yoktur kağıdıyla rehin işlemi kaldırılmalıdır. Ya da araç sahibine borçları sebebiyle haciz gelebiliyor. Bu tür durumlar araç satışına engeldir. Tek yapmanız gereken buna dikkat etmek ve kaldırmak olacaktır. Rehin işlemi bunu yapan bankadan veya şahıs tarafından kaldırılmalıdır. Haciz işlemiyse borç ödenerek kaldırılmalıdır. Bu konuya dikkat edilmesi önemlidir.

Araç Devir Ruhsat İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bir aracın devir işlemi sadece noterler tarafından yapılmaktadır. Bu sayede satış ve devir resmiyete kavuşmaktadır. Bu konuya dikkat etmek önemlidir. Bunun dışında herhangi bir devir işleminni yapılacağı bir kurum söz konusu değildir.

Noter satış işlemi sırasında ödenmesi gereken bir ücret vardır. 2022 Noter satış ücreti 391,15 TL olarak alınmaktadır. 2023 yılıyla birlikte bu işlemde artış yaşanacaktır. Bunun dışında bir işlem yapılması veya ücret alınması gerekmiyor. Araç satışının ardından alıcı taraf mutlaka sigorta yaptırmalıdır. Aksi taktirde trafikte hareket etmesi söz konusu olmayacaktır.

Araç Satışı Sırasında Dikkat Edilecekler

Araç satış işlemi için öncelikle alıcı ve satıcı arasında araç fiyatı konusunda anlaşma sağlanması gerekiyor. Bunun ardından aracın mutlaka ekspertiz işleminin yapılması gerekiyor. Bu işlem için yetkili bir servise gidebilir veya bunu belirli bir ücretle yapan kurumsal bir yapıdan yardım alabilirsiniz.

Burada satıcının araç hakkında söylediği bilgiler dışında bir sorun yoksa satış işlemini yapmak için en yakın notere gidebilirsiniz. Burada noter ücreti söz konusu olacaktır. Bu her zaman alıcılar tarafından ödenmektedir. Bu eğer satış anlaşması sırasında özel olarak görüşülmediyse bu ödeme mutlaka yapılmak zorundadır. Bunun ardından para transferi imza öncesinden yapılmalı ve iki tarafta bunu onayladıktan sonra imzalar atılarak devir işlemi sonlanmalıdır.

birevim

Leave a Comment

2 × 4 =