Mercedes – Benz Türk’ten 95 Bin Otobüs!

Türkiye’de bulunan yabancı sermayeli en büyük şirket Mercedes – Benz Türk, üretime başladığı yıl olan 1968’den bu yana toplamda 95 bin otobüs üretimi yaptı. 95 bininci otobüs olan Tourismo, İspanya’ya doğru yola çıkıyor. Mercedes – Benz Türk tarafından dünyanın en model ve entegre fabrikalarından biri olan Boşdere otobüs fabrikasında üretilerek kalite kontrol süreçleri tamamlanan 95 bininci otobüs Tourismo, İspanya’ya ulaşmak için yola çıkmaya hazır.

birevim faizsiz araba

Kesintisiz Devam Eden Üretim

Otobüsün en önemli özelliği, engelli yolcular için tasarlanan lift ve 394 beygir gücündeki Euro VI motoru. Bunların dışında en ileri güvenlik sistemleri olan otobüs mesafe takip, acil fren ve şerit takip sistemleri ile de dikkat çekiyor. Üretimine kesintisiz devam edilen otobüslerde kendi rekorunu kıran Mercedes – Benz Türk Boşdere otobüs fabrikası, geçtiğimiz yıl 4 bin 134 otobüs üretimini gerçekleştirdi. Başta Avrupa ilkeleri olmak üzere üretiminin ortalama yüzde 96’sını ihraç eden şirket, 2019 yılında 3 bin 985 aracın ihracatını gerçekleştirdi.

Türk Ekonomisine 548 Milyon Avro Katkı

İhracat rakamı ile Türk ekonomisine 548 milyon avro katkıda bulunan şirket, yaklaşık 3 bin 500 çalışanını da bünyesinde istihdam ediyor. Mercedes – Benz Türk fabrikasında üretilen

  • Intouro,
  • Travego,
  • Tourismo,
  • Setra UL & LE
  • Dizel & Gazlı motor seçeneğine sahip Conecto Solo & Körüklü otobüsler 70’in üzerinde ülkeye ihraç ediliyor. Üretimden sorumlu icra kurul üyesi Bülent Acicbe, Mercedes – Benz Türk otobüs firmasının 53 yıldan bu yana olduğu gibi pandemi sürecine rağmen 2020 yılında da Türkiye’deki yatırım, üretim ve ihracatına tüm sert ve çetin koşullara rağmen devam ettiğini söyledi.

Otobüs Üretimindeki Üs Ülke Türkiye

Türkiye’yi dünyanın otobüs üretimindeki üs ülkelerinden biri haline getirdiklerini dile getiren Mercedes – Benz Türk otobüs üretiminden sorumlu icra kurul üyesi Bülent Acicbe, Türkiye’de üretilen otobüsler sayesinde güvenli yolculuklar yapıldığını anlattı. İcra kurulu üyesi Bülent Acicbe, sözlerini şu şekilde sürdürdü; ‘’1968 yılından bu yana üretimlerine ve yatırımlara devam eden Mercedes – Benz Türk olarak 2020 yılında da tüm çetin şartlara ve dünyada devam eden pandemi koşullarına rağmen Türkiye’deki yatırımlarımıza, üretimlerimize ve ihracatımıza devam ediyoruz. Amacımız, Türkiye’yi otobüs üretiminde dünyanın üssü haline getirmek.

70’den Fazla Ülkeye İhracat

Yalnız üretimle değil, mühendislik ihracı ile de ülkemize ayrıca katma değer sağlıyoruz. 70’den fazla ülkeye ihracat yapan firmamız Mercedes – Benz Türk’ten 95 bin otobüs sayesinde tüm dünyadaki yolcular konforlu, güvenli ve teknolojik araçlarla seyahat etme şansına sahip oluyor. Ürettiğimiz 95 bin otobüsün her birinde alın teri ve emeği bulunan başta çalışanlarımız olmak üzere tüm paydaşlarımıza Mercedes – Benz Türk Ailesi olarak teşekkürü borç biliyorum.’’

birevim

5 Comments

  • Rakam gerçekten büyük, biz ne kadar fark etmesekte ülkemizden güzel değerler çıkıyor

  • Bir kaç otomobil devi de Türkiye’de üretim yapacağını açıkladı, kendi ülkelerindeki zorluklardan dolayı 🙂

  • Mercedes Benz ülkemizde çok fazla üretim yapmaya başladı son zamanlarda ivmeyi hep yukarı yükseltiyor

  • Mercedes Benz uzun süredir Türkiye’de aktif faaliyetlerine devam ediyorken 95.000 otobüs hacmi iyi bir rakam

  • Mercedes Benz ülkemizde gerçekten çok güzel çalışmalar yapmaya devam ediyor 🙂

Leave a Comment

five × five =