İkinci El Otomobil Alacaklar Dikkat : Bu Tuzağa Düşmeyin!

Bankaların düşük faizli kredi imkanını kaldırması ile yeniden hareketlenen ve astronomik oranda artan fahiş fiyatları ile yeniden gündeme gelen ikinci el otomobil piyasası, dolandırıcıların yeni mekanı haline dönüştü. Peki ikinci el otomobil alacaklar, nelere dikkat etmelidir? Her fırsatta ikinci el araç ticaretindeki kilometre dolandırıcılığına karşı vatandaşları uyaran oto ekspertizleri kilometre ibaresi mile çevrilen araçlara dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor.

birevim faizsiz araba

Km Dolandırıcılığı Mağduriyeti

İkinci el araç alımında birçok vatandaşın kilometre dolandırıcılığı nedeni ile mağduriyetler yaşanıyor. Otomobilin kilometre cinsinden kat ettiği mesafeyi düşürerek satan dolandırıcılar, otomobili normal değerinden daha fazla fiyata satabiliyor. Son yıllarda oto ekspertizlerde yapılan testler ile ve cihazlar yardımı ile araçların kilometresinin değiştirilip değiştirilmediği anlaşılır hale geldi. İkinci el araba alırken dikkat edilecekler arasındaki yeni yöntem ise kilometre birimini mile çevirmek. Özellikle Asya ve Avrupa menşeli araçlarda mesafe göstergesi kilometre cinsinden gösterilir. Ancak dolandırıcılar bunu mile çevirir. 1 mil, 1.65 kilometreye denk gelir. Bu işlem sonrası araç mesafe göstergesinde görünen rakam daha küçük olur.

Km Birim Dolandırıcılığı

Bu yöntem hakkında bilgi sahibi olmayan ya da araç alınımında göstergedeki yazan birime dikkat etmeyen otomobil alıcıları, ciddi mağduriyetler yaşarlar. Dolandırıcılar tarafından kullanılan bu yeni yöntem, maalesef sıradan alıcılar tarafından dikkat edilmeyen bir fark olarak karşımıza çıkıyor.

  • Km dolandırıcılığı
  • Km – mil farkı dolandırıcılığı
  • Km sorgulaması dolandırıcılığı

Bu tür dolandırıcılık hikayeleri ile oldukça sık karşılaşıldığını ifade eden oto ekspertizi Cihan Acar, sıradan insanların göstergedeki kilometre – mil arasındaki farka dikkat etmediğini belirterek kilometre göstergesinde 400 bin yazan bir araçta 230 bin gibi bir rakamı dahi gördüklerini anlattı.

Km Bilgisi Yoksa TSE Tarafından Rapor Verilmez

Cihan Acar, insanlar eğilip de gösterge panelindeki o rakamlara bakmıyor. Panelde bulunan 237 bin gibi rakama dikkat ediyor ama yanındaki ml yazan mil kısmını dikkate almıyor. Bu şekilde yapılmış çok fazla ticaret ile karşılaşıyoruz. Bu yüzden ekspertiz olarak bunlara dikkat etmek zorunda kalan biz oluyoruz. Çünkü bizim verdiğimiz rakamda kilometre bilgisi isteniyor. Kilometre bilgisi olmayan raporlarda, TSE neden kilometre bilgisinin olmadığını soruyor ve yazılmadığının bir açıklaması yoksa raporu kabul edilmiyor dedi.

Dolandırıcıların Yöntemlerine Düşmemeli

Araba almaya karar verenler, kilometre tür kaydına göre düşünülmüş bir sorgulama yapıyor. Bakıldığında yok ama kilometre yazmasına dikkat edilmeli. Bunu bilmeden birçok insan araç alıyor ve mağduriyet yaşıyor. Bu etik bir durum değil. İkinci el otomobil alacakların dikkat etmesi gerekenler içerisinde dolandırıcıların yöntemlerine düşmemeli. Kilometre dolandırıcılığına karşı gösterge panelinde bulunan rakamlarla beraber yanında yer alan mil ibaresinin ya da kilometre ibaresinin de olup olmadığı mutlaka incelenmeli.

birevim

5 Comments

  • Günümüzde araç alacakken çok detaylı incelememiz gerekiyor. Zar zor biriktirdiğimiz para heba olmasın

  • İkinci el araçlarda şu an bel altı boyası olana da boyasız diyorlar çok dikkat etmek gerek gerçekten

  • İkinci el otomobil almakta günümüzde çok zor, sıfır araba almak zaten imkansız

  • İkinci el otomobil alırken dolandırılan çok tanıdıklarım var, bu tarz sorunları yaşamamak için gerçekten dikkatli olmak gerekiyor

  • İkinci el otomobil alırken de satarken de artık çok dikkatli olmalıyız

Leave a Comment

10 + nineteen =