İkinci El Araç Piyasası Düşecek mi?

birevim faizsiz araba

İkinci el araç almak isteyenler için son yıllarda bu piyasa büyük sürprizler yapıyor. 2020 yılında dünyada ve ülkemizde ciddi bir salgın sorunu olmasına rağmen, ülke rekoru kırılarak 9 milyonun üzerinde satış gerçekleştirildi. Sıfır araç üretiminin de azalması ile birlikte ikinci el araç fiyatları otomatik bir şekilde artış gösterdi.

Ancak yaşanan artış o kadar yüksek oldu ki araba fiyatları modeline ve yaşına göre ikiye hatta üçe katladığı durumlar oldu. 10-15 bin TL bandında alınan araç, yıl sonunda 50 bin TL sınırına kadar yükseldi. Tabi bu durum hiç arabası olmayıp, araba sahibi olmak isteyenler açısından büyük bir sorun olarak ortaya çıktı.

İkinci El Piyasası Düşecek mi?

2021 yılına aynı hızla giriş yapamayan piyasanın geleceğinin ne yönde olacağını net bir şekilde söylemek çok doğru olmayacaktır. Ancak 2020-2021 kış sezonunda araç fiyatlarında saçma sapan artışın ardından %20 oranında bir düşüş gerçekleştiğini söylemek doğru olacaktır.

Tabi ki ne olursa olsun yaz döneminde ikinci el araca olan talep daha yüksek oluyor. İnsanlar kış aylarında çok fazla seyahat etmeyi tercih etmezken, yaz döneminde bunun tersi yaşandığı için en azından dönemsel olarak araç alımının yapılması isteniyor. O nedenle kış döneminde yaşanan talep düşüşü, bu dönemde otomatik olarak artacaktır.

Artan bu talep durağan bir seyir izleyen sektörün tekrar hızlanması anlamına gelecektir. Ancak geçtiğimiz yıla göre fiyatlarda bir artış olmadığını söylemek daha doğru olacaktır. Çünkü geçen yıl yaşanan artışın arkasında sadece ikinci el araç piyasasına olan talebin artması değil, insanların sıfır araç alamaması kaynaklanıyordu.

Araç üreticileri pandemi dönemini atlattıktan sonra araç üretimini hızlandırdı. Bu sayede isteyen herkes sıfır araç alabilmek için gerekli noktaya talepte bulunabiliyor. Bu alternatifler sayesinde piyasada geçen yıl gördüğümüz saçma sapan olan artış otomatik olarak ortadan kalkmış olacak. Ancak piyasa ne olursa olsun bu yıl içerisinde tekrar aynı satış rakamına ulaşacağı düşünülmüyor. Hatta büyük ihtimal ile ikinci el araç satışında ciddi bir düşüş yaşayacağınız söylemekte doğru olacaktır.

Sıfır Araç Piyasasında Son Durum

Geçtiğimiz yıl pandemi sebebiyle milyonlarca araç üreten fabrikaların kapısına dönemsel olarak kilit vuruldu. Ülkemizde de bu durumu yaşayan çok sayıda fabrika var. Ancak geçen bir yılın ardından bu dönem büyük oranda geçildi. Ama yine de sıfır araçlara olan talep tekrar aynı düzeye yükseleceğini düşünmek yanlış olacaktır.

Bunun sebebi ekonomi de yaşanan ciddi dalgalanmalar sebebiyle yükselen döviz kurları sebep oluyor. Çünkü bir çok araba bu piyasa da döviz üzerinden üretimi sağlanıyor. Taleple bir ilgisi olmasına rağmen araç fiyatları bu sebeple artıyor. Bunun nasıl bir şekilde noktalanacağını hep birlikte göreceğiz.

birevim

Leave a Comment

15 + 5 =