Güvenli Araç Satışı Nasıl Yapılır?

Ülkemizde her yıl 8 milyonun üzerinde ortalama olarak araç satış işlemi yapılmaktadır. Birçok noter sadece temel olarak bu işlemi yapıyor. İnsanlar araç alıyor ve satıyor. Bunun resmiyet kazanması için de bu işlem yapılması resmi olarak gerekiyor. Ancak bu işlem yapılırken bazen hiç beklenmedik sorunlar çıkabiliyor.

birevim faizsiz araba

Araçta beklenmedik bir hasar ortaya çıkabiliyor, karşı tarafın dolandırıcı olduğu anlaşılıyor, sahte para aktarımı yapılabiliyor. Bunun önüne geçilmek için Türkiye Noterler Birliği ve Bankalar arasında özel bir çalışma yapıldı. Güvenli Ödeme Sistemi adı verilen işlem ile satış ile ödemenin aynı anda devredilmesi sağlanıyor. Bu işlem tüm bankalar tarafından yapılabiliyor. Noter’de işlem tamamlandığında para otomatik olarak satıcının hesabına aktarılıyor.

Güvenli Ödeme İşlemi Nasıl Çalışıyor?

Güvenli ödeme sistemini kullanmak yakın gelecekte bir zorunluluk olacaktır. Bu sayede hem işlemler daha kolay hem de sorunsuz bir şekilde yapılmış olacak. Çünkü satış ile para transferi bu sistem sayesinde saniyelik olarak yapılacaktır. İki tarafta transfer işlemini bu sayede aynı anda yaparak bir sorun oluşmasının önüne geçilmiş olacaktır.

  • Satıcı, araç bilgilerini girerek Güvenli Ödeme Sistemine başvuru yapması gerekiyor. Bu başvuru sırasında aracın plakası, satış tutarı ve alıcı cep telefonu numarası bilgileri girilecektir.
  • Bu işlem sonrasında alıcının cep telefonu numarasına bir referans kodu gelecektir.
  • Bu kodun gelmesinin anlamı transfer edilecek araç bedelinin o bankanın kontrolüne geçtiği anlamı taşımaktadır.
  • Daha sonra alıcıya gelen referans kodu ile satıcı ile birlikte Noter’e gidilecektir.
  • Bu kod Noter tarafından satış işlemine eklenecek, işlem tamamlandıktan sonra verilecek onay ile para aktarım işlemi tamamlanmış olacaktır.
  • İşlem tamamlandığında iki tarafa da aynı anda SMS bilgisi gelecektir.

Tüm bankalar üzerinden bu işlem güvenli bir şekilde yapılabilmektedir. Bu hem işlemlerin hızlı bir şekilde yürütülmesi, hem transferin hızlıca yapılması, ayrıca alıcı ve satıcının aklında bir soru işareti olmaması anlamını taşımaktadır.

Başvurmuş olduğunuz bankanın mobil veya internet bankacılığını kullanıyorsanız işleme 7/24 start verebilirsiniz. Şube üzerinden işlem yapacaklar başvurularını mesai saatlerinde yapacaktır. Bu işlem toplamda 20 TL karşılığında yapılmaktadır. Alınacak işlem tutarı araç bedelinde belirlenen tutar üzerinden yapılacaktır. Bu tutarın 10 TL’si banka tarafından işlem ücreti olarak alınırken, diğer 10 TL’si Türkiye Noterler Birliğine aktarılacaktır.

Bir süre deneme amaçlı olarak kullanılan güvenli ödeme sistemi günümüzde aktif olarak kullanılıyor. Bir süre sonra araç satışlarında bu işlem aktif olarak ve zorunlu olarak kullanmaya başlanacaktır. Bir bakıma insanların daha rahat ve sorunsuz bir şekilde işlem yapabilmesine yardımcı olmaktadır. Noter onay verdiği anda hem satış alıcıya geçmiş olacak, para da satıcının hesabına aktarılmış olacaktır. Bu şekilde eskiden yaşanan birçok karışıklık ve zaman kaybı ortadan kalkacaktır.

birevim

Leave a Comment

4 × 3 =