Araba Alırken Para Nasıl Ödenir?

birevim faizsiz araba

Araba alırken dikkat edilmesi gereken birçok detay var. İlk olarak almak istediğiniz arabayı belirliyor, ardından arabanın yeterli olup olmadığını kontrol ediyorsunuz. Bu kısımda bir sorun olmadığı durumlarda satışını yapıyorsunuz. Satış sırasında kayıt işlemleri ile ödeme işlemleri aynı anda yapılmak zorundadır.

Eskiden ödemeler noterde elden bir şekilde yapılıyordu. Bazı satışlarda çek ve senetle de ödeme yapıldığını oluyor. Böyle durumlarda satıcı aracın üzerine rehin koyma hakkına sahipti. Ancak alacağı arabayı peşin almak isteyen birisinin yapması gereken ödemeyi peşin olarak yapmak olacaktır. Bu durumda yapılması gereken işlem paranın banka transferi ve açıklama ile insanlara yapılması olmaktadır.

İkinci El Araba Alırken Ödeme Nasıl Yapılır?

Günümüzde araba fiyatları çok yüksek rakamlara çıktığı için bu kadar paranın bir insanın yanında taşıması bazı tehlikeleri beraberinde getirebilmektedir. Ayrıca ödemenin sadece elden yapılması da bir sorun yaşandığında ispatlanmasının zor hale gelmesine neden olmaktadır. Bu durumda ikinci el araç alırken notere gidip, işlemlere start verdiğinizde transfere onay vermeniz gerekiyor.

Satıcının hesap bilgilerine transfer yaparken, açıklama kısmına aldığınız aracın plakası ile birlikte transferin neden yapıldığını detaylı bir şekilde açıklamanız gerekiyor. Günümüzde bu bir zorunluluk durumuna gelmiştir. Elden ödeme özellikle yüksek miktarlı satışlarda tamamen imkansız bir duruma gelmiştir. O nedenle sizlerde bu şekilde ödeme yapacağınızı unutmamanız gerekiyor.

Alıcının hesabı ile satıcının hesabının kendilerine ait olması gerekiyor. Para transferini özellikle satıcının hesabına yapmayı ihmal etmemeniz gerekiyor. Bu ileri de bir sorun yaşamanıza neden olacaktır. Satış işlemi ve transfer işlemi tamamlandıktan sonra eğer beklenmedik bir sorundan dolayı bu işlem iptal edilecekse, aldığınız parayı geri elden vermemeniz gerekiyor. Yapmanız gereken aynı şekilde size parayı gönderen hesaba aktarım yapmalı ve açıklama kısmında yine durumu belirtmeniz gerekiyor.

Araba Alırken Para Transfer İşlemleri

Araba almaya karar verdiniz, istediğiniz arabayı buldunuz. Noter’e satıcı ile birlikte gittiniz. Burada ilk olarak sizlerden kimlikleriniz ve araç ruhsatı istenecektir. Noter işlemleri yaparken size para transferini yapabileceğiniz söylenecektir. Bu anda işleme onay vermeniz gerekiyor. Unutmamanız en kritik nokta aracın plakası ile birlikte satıcı yaparken ki bilgilerine açıklama kısmında mutlaka değinmeniz gerekiyor.

Bu konunun önemli olma sebebi birçok hasarlı aracın ve kötü niyetli satıcının piyasada yer almasından kaynaklanıyor. Hiç beklemediğiniz bir sorun ortaya çıkmasını istemiyorsanız yapmanız gereken bu doğru adımları izlemek olacaktır. Sizlerde bu sayede sorunsuz bir şekilde işlem yapabilecek, ayrıca gerektiğinde işleminizi aynı adımları tersine izleyerek bozabileceksiniz.

Sıfır araç alımında da aynı durum geçerlidir. O nedenle işleminizi çok doğru ve ilgili bir şekilde yapmaya dikkat etmelisiniz. Aman, ne olacak! demek günümüz ikinci el araç piyasasında başınıza sorun geleceği anlamını taşımaktadır.

birevim

Leave a Comment

3 × 3 =