Fren Diski Nedir?

Bir fren diski genellikle bir arabanın, motosikletin veya hatta bisikletin süspansiyonuna takılan ve bir fren kaliperinde tutulan fren balataları tarafından tutulan bir demir veya karbon kompozit disktir. Fren diski ile balatalar arasındaki sürtünme, aracı durma noktasına getiren şeydir.

birevim faizsiz araba

Fren diskinin fren kampanasına göre çok sayıda avantajı vardır, çünkü ısıyı hızlı bir şekilde dağıtır ve güçlü ve tutarlı fren performansı sağlar. Disk frenler aracı kulanan kişinin pedalı daha fazla hissetmesine imkan verir.

Fren Diski Ne İşe Yarar ?

Yüksek performanslı uygulamalarda, bir fren diski aslında çeşitli rotorlar tarafından yan yana bağlanan iki disk içerecektir. Bu aslında diski havalandırarak soğutmaya ve performansa yardımcı olur.

Fren diskleri ıslak zeminde frenleme performansını artırmak için delindikleri motosikletlerde de yaygındır.Durma kabiliyetini engelleyen diskin yüzeyindeki herhangi bir suyu sıkıştırmak zorunda kalan fren balatası yerine, su disk üzerindeki deliklere itilir, böylece fren balatalarının diski istendiği gibi kavramasına izin verilir.

Frenleme sırasında aşırı ısı birikiminden kaynaklanan gerilmelerden kaçınmanın bir yolu olarak, bazı diskler bazen kaba splinelar vasıtasıyla göbeğe neredeyse gevşek bir şekilde monte edilir.

Disk fren teknolojisi, yalnızca otomobillerde ve motosikletlerde kullanılmadığı noktaya kadar ilerlemiştir – pedal çevrimleri artık standart olarak disk frenlere sahiptir, çünkü bunlar olumsuz hava koşullarında daha güçlü ve daha tutarlı performans sağlar. Bu tür fren sistemleri de bisikletin genel performansını etkilemeyecek kadar hafiftir.

birevim

6 Comments

  • Merhaba Bekir Bey,
   Aşağıdaki durumlar yaşanıyorsa fren diskinin bittiğini anlayabiliriz.
   Frene bastığınızda araçta normalin farklı olarak daha fazla fren sesi çıkmaya başlar.
   Frenler eskisi kadar iyi tutmamaya başlar.
   Frene bastığınız zaman ayağınızın altında olması gerekenden daha fazla boşluk hissedersiniz.

 • Fren disklerini muhakkak bakımlarınızda kontrol ettirin. Benim aracımda fren disklerim bitmiş ve bakımda fark ettik yoksa fren diskleri beni yolda kazaya karıştırabilirdi

 • Fren disklerini her araç bakım zamanında düzenli olarak kontrol ettiriyorum

 • Aracımda bir haftadır frene bastıkça bir ses geliyor, sıcaktan mıdır yoksa fren diskinde mi sorun vardır diye bakıma götüreceğim bu hafta.

 • Fren diski araç için en önemli parçalardan biri bence, aracın fren sistemi için bakımı çok önemli

Leave a Comment

three × 1 =