Kış Lastiği Zorunluluğuna Zam Geldi

Kış geçte olsa geldi ve kar kapımızdayken hem can hem mal güvenliği için gerekli olan kış lastiği zorunluluğu ile ilgili yeni düzenlemeler yapıldı.  Bu düzenlemeyi sağlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolları Trafik Kanunu gereği;  yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği takmalarını zorunlu tutuyor. Elbette illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu söz konusudur. Elbette güvenlik açısından hususi araçların da kış lastiği takmaları gereklidir.

birevim faizsiz araba

Yeni düzenleme ile kış lastiği takmayan kişilere kesilen  625 liralık ceza bu yıl itibarı ile 776 Türk lirası olarak yeniden düzenlendi.

Bu uygulama ile ulaşımın aksamasının önüne geçmek ve vatandaşların mağduriyeti önlenmektedir.

Kış Lastiği Kontrollerini Hangi  Birim Yapar?

Araçlarına kış lastiği takmayan kişileri denetleme ve ceza uygulaması konusunda şu birimler yetkilidir;

  • Bakanlığın yetkilendirdiği personel,
  • Emniyet Genel Müdürlüğü,
  • Jandarma Genel Komutanlığı,
  • Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimler,
  • Belediyelerin denetim birimlerince yapılıyor.

Kış Lastiğinin Avantajları Nelerdir?

7 derecenin altındaki sıcaklıklarda kış lastiklerinin tutuşu daha iyidir. Islak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla kış lastikleri daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlamak gibi özelliklere sahiptir.

Birçok sürücü kendilerine şu soruyu soruyor: “Arabamda dört mevsim lastikler varsa kış lastiklerine ihtiyacım var mı?” Hangi lastiklere ihtiyacınız olacağını anlamak için önce kış lastikleri ile dört mevsim lastikleri arasındaki farkları anlamalısınız. Tüm sürücülerin ihtiyaçları, yıl boyunca karşılaştıkları hava ve yol koşullarına bağlı olarak farklıdır.

Dört mevsim lastikleri ile başlayalım; Çeşitli sürüş koşullarında iyi performans sağlamak için, dört mevsim lastiklerinin kaçınılmaz olarak bazı maksimum yaz ve kış performans özelliklerinden ödün vermesi gerekir.Bu, dört mevsim lastiklerinin aynı miktarda aşırı kavrama ve keskin yol tutuşu sağlamayacağı anlamına gelir. Dört mevsim lastiklerini tenis ayakkabıları gibi düşünün. Tüm yıl boyunca tenis ayakkabıları giyebilirsiniz, ancak tüm durumlar için ideal değildir. Yaz aylarında sahilde flip flop ve kar botları yapmak çok daha iyi olurdu.

Kış havalarında sürüş söz konusu olduğunda, doğru lastiğe sahip olmak önemlidir. Yoğun kar yağışından kara buza kadar kış yolları son derece öngörülemez. Bu koşullar lastikleri yılın diğer mevsimi gibi çekiş gücü sağlamaya zorluyor. Soğuk hava, buz ve kar kombinasyonu en iyi şekilde kış koşullarında performans gösterecek şekilde tasarlanan kış lastikleri ile karşılanabilir.

birevim

Leave a Comment

11 − six =