Ford, Avrupa’da Üretime Ara Verdi!

birevim faizsiz araba

Dünyanın en önemli araç üreticilerinin başında gelen Ford Motor Company; Türkiye’deki fabrikalarının ardından Avrupa’da da üretime ara verildiğini açıklamıştır. Yapılan açıklamada, birçok fabrikada 4 Mayıs tarihine kadar üretimin durduğu belirtilmiştir. Koronavirüs salgınından dolayı insanların ev ve otomobil gibi ihtiyaçlarını ikinci plana atmasının ardından bu kararın normal olduğunu söyleyebiliriz.

Ford Üretime Ne Zaman Başlar?

Ford; geçtiğimiz Mart ayında yapmış olduğu açıklamada Avrupa’daki fabrikalarda araç üretiminin bir süre durdurulacağını ifade etmişti. Ancak, herhangi bir tarih vermeyen dev otomobil üreticisi firma; virüs salgınının önlenemez boyutlara gelmesinin ardından 4 Mayıs 2020 tarihine kadar Avrupa’daki tüm fabrikalarda üretime ara verildiğini duyurdu!

Ford’un böyle bir karar vermesinin ardında sıfır otomobil satışlarının neredeyse durma noktasına gelmesi bulunmaktadır. İnsanların temel ihtiyaçlarını karşılama dışında evden dahi çıkmadığı bir ortamda araba satışlarının durması da normal karşılanmalıdır. Ford; 4 Mayıs tarihine kadar vermiş olduğu üretim arasının ardından virüs salgınının boyutlarına göre üretimin tekrar ne zaman başlayacağına karar verecektir. Avrupa’daki çalışanlarının bu süre içerisindeki tüm haklarını garanti altına alan Ford; neden dünyanın en büyük otomobil üreticileri arasında olduğunu bir kere daha belli etmiştir.

Türkiye’deki Durum Nasıl?

Ford Otosan’dan 19 Mart 2020 tarihinde yapılan açıklamada Kocaeli ve Eskişehir fabrikalarında üretime iki gün boyunca ara verildiği belirtilmişti. Geçtiğimiz salı günü yapılan açıklamada ise Covid-19 salgınının etkilerinin azaltılması adına alınan önlemler kapsamında Kocaeli ve Eskişehir fabrikalarında 6 Nisan’a kadar verilen aranın 13 Nisan’a kadar uzatıldığı belirtilmiştir. İşe ara verme sebebiyle çalışanlarının iş akdinin fesh edilmesi gibi bir durum ise asla söz konusu değildir. Sonuç olarak, Ford Otosan’ın süreci en iyi şekilde yöneten firmalardan birisi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

birevim

Leave a Comment

fifteen + seven =