Faiz İndirimi Otomotivcileri Sevindirdi

250 baz puan faiz indirimini ek olarak alan TCMB Para Politikası Kurumu, otomotiv sektörüne hareket getirdi. 250 baz puanlık faiz indiriminin umutlarını  bir kez daha tazelediğini belirten OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, bu kararın alınmasında en büyük etkenin enflasyonun aşağı yönlü  trend içine girmesinin olduğunu söyledi. Şahsuvaroğlu yaptığı açıklamada:

birevim faizsiz araba

“Ülkemizde 10 milyar dolarlık yatırım yapmış ve tamamen yerli ve milli şirketlerimiz olan Otomotiv Yetkili Satıcılarının ticaretlerini sürdürebilmelerinin en önemli unsurlarından biri de ucuz ve sürdürülebilir finansmana erişimlerinden geçiyor. Ticaretin yeniden tesis edilmesi ve ülkemize katma değer yaratılabilmesi için şirketlerimizin en kısa sürede krediye ulaşımlarının sağlanması ve taşıt kredilerindeki maliyetlerin gerilemesinin gerektiğini belirtmek isterim. Bu isabetli adımının, Türkiye ekonomisinin dengelemeden sürdürülebilir büyüme sürecine geçişini hızlandıracağı ve istihdama önemli bir katkı sağlayacağına da inancım tamdır.”  Şeklinde konuştu.

Kredi Maliyetleri Düşecek  

Arkas  Otomotiv Yönetim Kurulu Üyesi Can Yıldırım da yaptığı açıklamada, ‘Bu gelişme ile yatırım maliyetleri düşme yoluna girecek, mevduat faizleri cazibesini kısmen de olsa kaybetmeye başlayacak.’ dedi.

Kredi maliyetlerinin düşmesi, tüketicilerin satın alma kararları üzerinde büyük etkiye yol açacağını belirten Yıldırım, showroom trafiğinin canlanacağını, satışların artacağını vurguladı. Yıldırım: “Tüm bunlar yılın son aylarına daha hızlı pazar koşulları altında gireceğimiz beklentilerini beraberinde getiriyor. Showroom trafiğinin canlanması, satışların artması ve satış sonrası hizmetleri bağlamında sektörümüzün sürdürülebilir büyüme eşliğinde yoluna devam edebilmesi için bu gelişmeler önem taşıyor. Arkas Otomotiv olarak biz her şart altında işimizin fırsat yanlarına odaklanmayı prensip olarak benimsemiş durumdayız. Bu anlayışla yatırımlarımıza, istihdama ve büyümemize ara vermeden devam ediyor ve yeni markaları bünyemiz altında otomobil severlerle buluşturmaya devam ediyoruz.” dedi.

birevim

Leave a Comment

two + 3 =