Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır?

birevim faizsiz araba

Ehliyet almak için ülkemizde ilk olarak 18 yaşınızı doldurmanız gerekiyor. Daha sonra sırasıyla ilk olarak elektronik ortamda yapılan sınavda başarılı olmalı ardından da direksiyon sınavına girmelisiniz. Günümüzde direksiyon sınavında kalan çok sayıda sürücü vardır. Ehliyet randevusu alma yolları nelerdir?

Trafikte kontrolü sağlamak adına burada yapılan en ufak hata dahi ehliyeti almanızı uzun bir süre boyunca ertelemektedir. Ancak bu ikisini de geçtikten sonra ehliyet çıkarmak için randevu alabileceğiniz kısma geçiş yapabiliyorsunuz. Tabi bunu yaparken adımları takip etmeli ve hata yapmadan başvurunuzu yerine getirmelisiniz.

Sürücü Sertifikası Alınmalıdır

Yazılı sınavı ve direksiyon sınavlarını geçtikten sonra ehliyet almaya hak kazananlar sınıfına gireceksiniz. Bunun için ilk olarak ehliyet için kayıt olduğunuz kursa gitmeniz gerekiyor.

Çünkü ehliyet için kayıt olunan sürücü kursu sizin adınıza bir sürücü sertifikası hazırlayacaktır. Daha sonra onay alınması için bulunduğunuz şehirde ki Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilmektedir. Bu süreç duruma göre 1-2 haftayı bulabiliyor.

Onaylanma işlemi tamamlandıktan sonra sertifikanız kurs tarafından tarafınıza veriliyor. Sertifikanızı aldıktan sonra yapmanız gereken ehliyet almak için başvuru da bulunmak olacaktır.

Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır?

Sürücü sertifikanızı elinize aldıktan sonra artık ehliyet almak için randevu alabilirsiniz. Bunun için iki farklı yolu da denemeniz mümkündür. Bu yollardan hangisi sizin için kolay geliyorsa onu tercih edebilirsiniz.

İlk olarak randevunuzu online olarak almanız mümkündür. Bunun için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne ait sayfa üzerinden yapabilirsiniz. İşleminiz birkaç dakika içerisinde tamamlanacaktır.

Bununla uğraşmak istemiyorsanız randevu almak için telefona ihtiyacınız var. Alo 199 Vatandaşlık Etkileşim Merkezini aramalısınız. Gerekli bilgileri paylaştıktan sonra ehliyet almak için randevunuzu yapmış olacaksınız. Tabi randevu aldıktan işlem bitmiyor.

Ehliyet başvurusu yapmak için gideceğiniz zaman sizden bazı belgeler istenecektir. Bu belgeleri hazırlayıp götürmeniz size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Ehliyet İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Sınavlarınızı geçtiğiniz ve artık sizde ehliyet sahibi olmak istiyorsanız. Yapacağınız son işlem aldığınız ehliyet randevusuna hazırlayacağınız yani gerekli olan belgeler ile gitmek olacaktır. Ülkemizde sürücü belgesi almak isteyenlerden istenilen evraklar aşağıda ki gibidir.

  • Sürücü Sertifikası
  • Nüfus Cüzdanı
  • Sürücü Kursu Dosyası ( Bu Dosya Kurs Tarafından Verilecek)
  • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf
  • Almış Olduğunuz Sağlık Raporu ( Kan Grubu Yazması Gerekiyor)
  • Ehliyet Almak için Yatırılması Gereken Ücreti Gösteren Dekont
  • Daha Önce ki Ehliyetinizi Yenilemek İçin Gerekli Olan Eski Ehliyet

Bu evrakları ve şartları sağladıktan sonra randevu almanız daha sağlıklı olacaktır. İşinizin hızlı bir şekilde bitmesini istiyor ve bir daha başvuru yapmak için gelmek istemiyorsanız bu adımları mutlaka yerinize getirmeniz gerekiyor. Bunlar olmadan kurum tarafından sizden ehliyet başvurusu kesinlikle alınmayacaktır.

Başvuru Sonrasında Ehliyet Ne Zaman Gelir?

Sınavınızı geçtiniz, daha sonra direksiyon sınavından da geçerli notu aldınız. Daha sonra sertifikanızı da aldınız ve ehliyet randevusu için başvurunuzu yaptınız. Başvuruya gerekli evraklarla gittikten sonra ehliyeti almak için gerekli şartların hepsini sağlamış oluyorsunuz.

Bunun ardından ehliyetiniz açık adresinize postalanacaktır. Bu işlem 15 günü bulabilmektedir. Tabi bu süre bazen çok kısa olabilmektedir. Bu durumunda 15 gün boyunca araba kullanmayacağınız anlamına gelmiyor. Randevu yerinden size bu süre boyunca araç kullanabileceğinizi gösteren bir evrak verilecektir. Bu belgen 15 günlük geçerlilik süresine sahip olacaktır.

Bu üzerinde özel olarak belirtilmektedir. Yani ehliyetiniz gelene kadar sizlerde rahat bir şekilde bununla aldınız ehliyet seviyesine göre araç kullanmaya başlayabileceksiniz.

birevim

Leave a Comment

3 × 5 =