Egzoz Nedir?

Bir motorlu taşıtın en önemli parçalarından biri egzozdur. İçten yanmalı motorlarda bulunan egzoz, yanan gazın boşalmasında kullanılan bir sitemdir. İçten yanmalı motorlarda egzozun olmaması gibi bir durum düşünülemez. Egzozun çalışma prensibi şu şekildedir:

birevim faizsiz araba

Motor çalışırken yarattığı ses egzoz valfleri açılınca egzoz borusundan dışarı çıkar. Yanmış gazların ayrışıp dışarı çıkarılması işini katalitik konvertörler üstlenir. Yanan gaz da egzoz borularından dışarı çıkar.

Egzozun ne işe yaradığına gelince:

  • Çıkan sesi baskılar ve böylece gürültü kirliliğinin önüne geçilmiş olur.
  • Yanan gaz egzoz vasıtası ile dışarı atılır.

Motorun iyi bir performans sergilemesi için yanmış gazların hızlıca dışarı atılması gerekir. Böylece motorun ömrü uzar. Egzoz bakımını aksatmadan yaptırırsanız aracınızın performansınızı da arttırmış olursunuz. Egzoz tesisatı motorda birikmiş olan gazı düzenli bir şekilde atmak, süzmek gibi görevlere sahiptir. Tüm bunların dışında, egzozda bulunan su seviyesini buharlaştırır ve egzozdan atar. Egzoz birçok parçanın birleşmesi sonucu oluşur. Herhangi bir parçasının değişimi gerektiğinde problemsiz şekilde değişimi yapılmalıdır.

Egzoz Denetimi Nasıl Yapılır?

Egzoz denetimi TÜV-TÜRK’de yapılır. İki yılda bir atık gaz muayenesi yaptırılır. Bu denetimde, egzozun ne kadar sağlam olduğu ya da kaçağı olup olmadığını tespit etmek için yapılır. Egzozlar, emniyetli olmaları açısından metalle kaplıdır. Hava ile temas ettikleri için dış kaplamaları oksidasyon oluşur. Böylee egzozun paslanma süreci başlar. Bir egzozun ömrü yaklaşık olarak 10 yıldır. Ancak, bu durumun aracın kullanım şekline, nerede kullanıldığına, hangi hava şartlarına maruz kaldığına göre değişkenlik gösterebilir. Havanın sıcak olduğu güney bölgelerinde, donlanma ve kar yağışıu az olduğu için paslanma ile ilgili daha az sorun yaşarlar.

Egzozda en dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri kendi aracınıza uygun bir egzoz olmasıdır. Aracınızı satın alırken gerekli belgelerde bu konuya dikkat etmeniz gerekir. Araç satın alma aşamasına geldiğinizde ilgili satıcılardan egzozun orijinal haliyle almayı unutmayın. Egzozun yüksek kaliteye sahip olması, aracınızın performansına birebir etki eden unsurların başında gelir.

birevim

Leave a Comment

fourteen − five =