ESP Nedir?

ESP, son yıllarda üretilen araçlarda güvenlik amaçlı kullanılan bir sistemdir. Bu mekanizma motorlu taşıtlardaki ABS ve ARS sistemlerini destekleyen fren sistemi ile olarak geliştirilmiştir. ESP, esas olarak çok önemli bir göreve sahiptir.

birevim faizsiz araba

ESP’nin Açılımı:

 ESP; Elektronik Stabilite Programı anlamına gelir. Bugün pek çok popüler otomobil üreticisi ESP ya da ESC adıyla bu sistemi araç satın almak isteyen müşterilerine sunar. Fakat bu sistemin farklı markalarda, farklı isimleri vardır. Örneğin BMW ve Jaguar markaları bu sisteme farklı bir isim vermişlerdir. ESP yerine DSC gibi. Bunun gibi bazı markalardaki VDC, VSC, DTC de ESP ile aynı işleve sahip sisteme verilen addır.

ESP Ne İşe Yarar?

Araç güvenliği sağlayan bu sistem ile aracın kontrolden çıkması, kayması ve kaza yapmasının önüne geçilmiş olur. Otomobiller, ESP sayesinde seyir halinde iken savrulmazlar ve düz bir hat üzerinde yollarına devam ederler.

birevim

6 Comments

  • Bugün bir kaç kere aracımız stop ettirdim ve esp ışığı yanmaya başladı, bir sorun var mıdır servise gitmem gerekir mi?

    • Merhaba Hasan Bey,
      ESP arıza ışığının yanması güvenliğiniz için pek iyi olmayabilir. Bu sebeple arızalar baş gösterdiğinde soruna çözüm odaklı yaklaşmalısınız.

  • Günümüz araçlarındaki teknoloji gerçekten çok iyi geliştiriliyor. Araçlar artık herhangi bir cisim gördüğünde otomatik durma gibi özelliklere sahip oluyor

  • Günümüz teknolojisiyle geliştirilen araçlarda artık bir çok algılayıcı ve frenleme sistemleri otomatik yapılmaya başlanıyor. Araç kullanmak gitgide daha kolay hale geliyor 🙂

  • ESP teknoloji yıllar içerisinde çok gelişmiş, şu an düşündüğümüzde teknolojide son nokta diyoruz çoğu şeye ama daha görmediğimiz çok çok şey var

Leave a Comment

seven − one =