EDC Şanzıman Nedir?

Bir çeşit yarı otomatik şanzıman türü olan EDC Şanzıman, Renault markasının geliştirdiği bir sistemdir. Bu yarı otomatik sistemde 6 ileri vites vardır. EDC şanzıman ikili kavrama sistemi ile çalışır. İlk kavrama 1, 3 ve 5 ileri, ikinci kavrama da 2,4 ve 6 ileri düzeni ile işler.

birevim faizsiz araba

EDC şanzımanın çalışma prensibi hakkında kısaca bir açıklama yapalım:

Bu şanzıman türünde dişliler senkromeçlerle birbirine geçer ve her bir dişli bir kavramaya bağlıdır. İki adet kamalı mil üzerinde hareket eden bu dişliler, sistemin işlemcisinden gelen komutla yönlendirilirler. Dişlilerden biri istenen kavramada iken diğeri bir üst kavramada bekler. Bu sistem, aracın sarsıntısız geçişi kolaylaştırır.

Manuel vitesli araçlarda tork konventörü aracın hangi güçle devam edeceğini belirler. Fakat EDC şanzımanlı araçlarda ve yarı otomatik vites yapısında tork konventörü yoktur. Çünkü şanzımanın kendisi motordan aldığı güce göre vites değişimini yapar. Burada şanzıman otomatik olarak, yol şartları, sürücünün uyguladığı gaz ve motorun gücünü optimize ederek doğru vitesi seçer. Vites geçişini de en az sarsıntı ile tamamlar.

Vites gövdesi üzerindeki “+” işareti manuel olarak vites arttırmak içindir. Yine vites gövdesi üzerindeki “-” işareti manuel olarak vites düşürmek için kullanılır. Otomatik vitesli diğer araçlarda olduğu gibi EDC şanzımanlı bir otomobilde de “P” işareti park, “R” işareti geri vites, “N” boş vites anlamına gelir.

birevim

4 Comments

  • Renault halkın güvendiği araç markalarının en başında geliyor desek yalan olmaz, gerçekten halk arabası üretiyorlar.

  • Bu sistem sadece Renault araçlarda mı var yoksa Renault motoru kullanan araçların çoğunda var mı? Mercedes’inde A serisi Renault motoru kullanıyor diyorlardı 1-2 sene önce

  • EDC şanzuman sistemi renault motorlarında var ve dacia serisinin de bir kısmında kullanıldı diye biliyorum

  • EDC şanzıman sistemi gerçekten şahane, 6 yıllık fluence sahibiyim çok memnunum

Leave a Comment

fifteen − 13 =