Ecoboost Nedir?

Ecoboost, hem çevreci hem de yüksek performanslı olan bir motor teknolojisidir. Düşük karbondioksit salanımı ve düşük hacimle yakıt ekonomisi sunar. Yüksek verimlilik elde edeceğiniz bu motorlar ilk defa Ford Motor Company tarafından geliştirilmiştir.

birevim faizsiz araba

Yakıtın her damlasının önemli olduğu ecoboost motor sistemlerinde, düşük yakıt tüketiminin yanında  CO2  salınımında ciddi düşüşler sağlıyor. İçten yanmalı motordan çevreye verilecek zarar da bu şekilde en aza indirgenmiş oluyor.

Yakıtın en düşük seviyede kullanılmasını sağlayan sistem şu şekilde çalışıyor:

Yakıt püskürtme sistemi, ecoboostun yakıt tüketim değerleri üzerinde en önemli unsurdur. Yüksek basınca sahip ve doğru miktarlarda, yüksek hassasiyette yakıtı yanma odasına püskürten sistem, yakıtın en verimli şekilde kullanılmasını sağlıyor. Böylece, ecoboost motorların püskürtme teknololojisi ile en düşük miktarda yakıt kullanmış oluyorsunuz.

Turboşarj teknolojisini de içeren Ecoboost, motor düşük hacimden yüksek güç sunmayı sağlayan gelişmiş  teknolojiyi bünyesinde barındırıyor. Yanma sonucu oluşan ve atık durumundaki egzoz gazlarını kullanan turboşarj; motora daha fazla sıkıştırılmış hava girişinin sağlanmasına ve bu şekilde motordan birim hacimde üretilen gücün arttırılmasına imkan sağlar. 1.0 litre motor sahip Ecoboost motor 140PS gibi ancak 1.6 litre ve üstü motorlardan üretilen gücü sunmaktadır.

birevim

Leave a Comment

eighteen − five =