Easytronic Nedir?

Easytronic, araçlarda şanzıman sistemine verilen addır. Son yıllarda geliştirilen bu sistem son yıllarda birçok araçta bulunur. Bu mekanizma için otomatik hale getirilmiş manuel şanzıman da denilebilir.

birevim faizsiz araba

Easytronic Nasıl Çalışır?

Easytronic, yarı otomatik vites türlerinin arasındadır. Bu sistem, ayırıcının elektrik gücü ile çalışır. Easytronic vites türünde, vites geçişi otomatik olarak yapılsa da vitesler arasındaki geçişler sürücüler tarafından hissedilir.

Bu vites türüne sahip araçlarda, şanzıman tek kavramalı bir vites kutusuna sahiptir. Easytronic şanzımanda kavrama ve vites değişimi elektronik olarak çalışır. Böylece aracı hem otomatik hem de manuel olarak kullanabilirsiniz. Tam otomatik şanzımanlı araçların verdiği konforun biraz gerisinde kalır ancak yakıt tasarrufu konusunda çok daha başarılı olduğu kanıtlanmıştır.

Bu sistem ilk olarak Opel marka araçlarda kullanılmıştır ve Opel marka araçlarla özdeşleşmiş bir mekanizmadır.

birevim

5 Comments

  • Ülkemizde bu vites tipini kullanan araç var mı? Hiçbir yarı otomatik araçlarımda böyle bir vites tipiyle karşılaşmadım 🙂

    • Opel marka araçlarda halen var diye biliyorum, ama son çıkan araçlarında sistem değişmiş olabilir belki

  • Easytronic yurtdışında bir çok markada kullanılıyor ancak ülkemize gelen versiyonlarında yok sanırım

  • Easytronic konusunda güzel detaylı bir açıklama olmuş, ülkemizde bende yok diye biliyorum ama belki de vardır

  • Vites türlerinin en popüler olanı Easytronic diye duymuştum, Türkiye’deki araçlarda var mıdır bilmem ama dmax kanalında görmüştüm

Leave a Comment

20 − 9 =