CVT Nedir?

birevim faizsiz araba

CVT; Continuously Variable Transmission olarak bilinmektedir. Bir başka deyişle, bu sürecin kısaltılmış hali olarak kaynaklarda geçmektedir. CVT; sürekli değişken olabilen hareket yeteneği anlamına gelmektedir. Söz konusu sistemin vites geçişlerine hazır bir seri hareket yapısını temsil ettiğini söylemek mümkündür. Bunun yanı sıra, scooterlarda CVT şanzıman bulunmaktadır. CVT şanzıman; çevir ve git olarak tanımlanmaktadır. CVT sisteminin kullanıcılarına oldukça pratik ve kullanışlı bir sistemin kapısını açtığını söylemek mümkündür. Vites geçişlerinin hızlı bir şekilde yapılması; birçok araç kullanıcısının rahat etmesini sağlamaktadır. CVT şanzıman; geçmişte ilk olarak motosikletlerde kullanılmıştır. Ardından, alınan verimden dolayı sistemin otomobillere aktarılması mümkün olmuştur. Günümüzde, bilhassa spor otomobillerde CVT şanzımanın varlığından bahsetmek gerekir.

CVT şanzıman sisteminin günümüzün en büyük otomobil markalarının modellerinde bulunduğunu belirtmek gerekir. Söz konusu markalar arasında Ford, Nissan, Volvo ve Honda gibi dev otomobil markaları bulunmaktadır. Bilhassa SUV ve coupe modellerinde CVT vites yapısına rastlamak söz konusudur. CVT şanzımanın teknik yapısının farklı olduğuna değinmek gerekir. Örneğin, şanzıman yapısında bulunan dişlilerin CVT şanzımanında olmadığı söylenmelidir. Bu durum, araçlarda ciddi bir avantajı beraberinde getirmektedir. Bu sayede, sarsıntı olmadan devir artmaktadır. Şanzımanın yapısı, V şeklindeki bir kasnağa benzemektedir. Söz konusu kasnak çift katlıdır. CVT’nin faydaları bununla sınırlı değildir. Yalıt tüketiminden dolayı performansı en iyi şekilde optimize edebilen şanzıman yapılarının başında gelmektedir. CVT’nin sınıflandırmasından mutlaka bahsedilmelidir. Hidrostatik, hidrodinamik, düz kauçuk kayışlı, çekme güç tahrikli, zincir tahrikli olmak üzere sınıflandırmaları mevcuttur.

CVT’nin Avantajları

CVT kullanmanın sayısız avantajı bulunmaktadır. Motorların tüm hızlarda sabit güç geliştirmesi söz konusu değildir. Tork, beygir gücü, yakıt verimliliği gibi konularda en üst noktalarda olan belirli hızları yer almaktadır. Belirli bir yol hızını doğrudan belirli bir motor hızına bağlayan vitesler bulunmaz. Bu bağlamda, CVT’nin azami güç ve yakıt verimliliği sağlamak adına motor devrini değiştirmesi söz konusu olmaktadır. Bu noktada, CVT’nin üstün yakıt ekonomisi yarattığını ifade etmek gerekir. CVT; bu özelliğinden dolayı geleneksel otomatik veya manuel şanzımana kıyasla çok daha hızlı bir ivmelenme sunmaktadır. CVT’nin en büyük avantajı; ortalamanın üzerinde bir yakıt ekonomisine sahip olmasıdır. CVT; oldukça pratik, basit ve verimliliği en üst seviyede olan güç aktarımına sahip olmasıyla bilinmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse, CVT’nin vites geçişlerini hissettirmesi söz konusu bile değildir.

CVT’nin Dezavantajları

CVT’nin avantajları kadar birtakım dezavantajlarının olduğundan bahsetmek gerekir. Her şeyden önce, bu sistemin otomobil kullanıcıları tarafından kabul edilmesinde birtakım sorunlar yaşanmaktadır.CVT şanzıman kullanımında kaputun altından gelen sesler, otomatik şanzımanlı veya manuel araçlardan gelen seslerle benzerlik taşımamaktadır. Bu noktada, CVT şanzımana alışmak için belirli bir süre geçmesi gerekir. CVT’nin geleneksel sistemlerle benzeşmesi adına manuel mod sunması için birtakım çalışmalar yapılmaktadır.

birevim

5 Comments

  • CVT motor teknolojisi ilk çıktığından beri geliştirilmeye devam ediyormuş, diğer birçok firma motor teknolojilerini genelde değiştiriyor. CVT motoru kullanan markaların bu motor teknolojisini değiştirmek yerine geliştirmesi de, sektördeki kararlılıklarını belirtiyor.

  • CVT teknolojisini ilk Honda’da görmüşüzdür muhtemelen, diğer araçlarda varsa da biz Honda’da fark etmişizdir, efsane bir motor teknoloji Honda kullananlar iyi bilir 🙂

  • CVT motor teknolojisini bu konulara meraklı bir arkadaşımdan dinlemiştim, cvt motor kullanan araçlara daha çok ilgim artmıştı dinledikten sonra 🙂

  • Araçlardan çok anlamıyorum ama cvt motor Honda’larda olan motor teknolojisi, aracım Honda oradan biliyorum 🙂

  • CVT Honda motorlarında kullanılıyor ve arkadaşımın hondasını kullanmıştım şahane bir teknoloji

Leave a Comment

11 − nine =