CRDI Nedir?

CRDI; Comman Rail Diesel Intercooler olarak bilinmektedir. Türkçe olarak ifade etmek gerekirse; dizel püskürtme sistemine sahip olan bir motor türüdür. CRDI’nın tutuculu püskürtme olarak tanımlanması söz konusudur. Söz konusu motorların egzoz gazı emisyonu prensibiyle hareket ettiği bilinmektedir. Klasik emisyon sistemlerine göre birtakım farkları bulunmaktadır. Doğrudan tahrik sistemi yerine basınç oluşumu ile püskürtmenin birbirinden tamamen ayrılması söz konusu olmaktadır. Bu bağlamda, burada meydana gelen yüksek basıncın elektronik yapı devir gücüne göre kullanılması mümkün olmaktadır.

birevim faizsiz araba

CRDI motorun günümüzdeki kullanım alanlarının geniş olduğunu vurgulamak gerekir. Bilhassa, Hyundai ve Kia marka otomobillerde CRDI motor kullanılmaktadır. CRDI motor kullanmanın birçok faydası bulunmaktadır. 2010’lu yılların motor teknolojisinde önemli olanın daha çevreci, daha az yakıt tüketen ve daha yüksek performanslar sunan motorlar olduğunu belirtmek gerekir. Bu noktada, hem verimli hem de çevreci nitelikler taşıyan motorlar üretmek adına günümüzün otomotiv endüstrisinin canla başla çalıştığı bilinmektedir. Otomotiv endüstrisindeki AR-GE çalışmalarının bu yönde yapıldığı aşikardır. CRDI motor teknolojisinin bu amaca hizmet etmesi söz konusudur. CRDI motor sistemlerinin yakıtı olabilecek en mükemmel şekilde motora püskürtmesi söz konusu olmaktadır. Bu sayede, her şeyden önce, yakıt tüketimi azalmaktadır. Ayrıca, çevreye zararlı etkileri bulunan gazların emisyonu azalmaktadır. CRDI motorlarda yakıtın doğrudan motora püskürtülmesi söz konusu değildir. Motorun devrine göre yakıt püskürtülmektedir.

CRDI Neler Vaat Ediyor?

Otomotiv sektörünün gelişmesine paralel olarak otomobil üreticileri arasındaki rekabet en yüksek seviyeye çıkmıştır. Her otomobil markası, çok daha iyi otomobil modelleri üretmek adına çalışmalar yapmaktadır. Otomobil markalarının modellerinin her birinde farklı güç ünitelerine ve teknolojilere sahip olan motorlar kullanılmaktadır. CRDI motor teknolojisinin günümüzde bilhassa Hyundai ve Kia markasının ürettiği modellerde bulunmasına sıklıkla rastlanmaktadır. CRDI motorun en çok dikkat çeken özelliği, yukarıda da bahsettiğimiz gibi sahip olduğu yeni dizel püskürtme sistemidir. Bunun yanı sıra, düşük yakıt tüketiminin hem ekonomik hem de çevresel sebeplerden dolayı bir avantaj olduğunu vurgulamak gerekir. Egzoz emisyon değerinin düşük olması ise farklı bir avantajdır. CRDI motorun geleneksel motor sistemlerine kıyasla çok daha az motor sesi çıkartması, birçok kullanıcı tarafından beğeni toplamaktadır. CRDI motoru, diğer dizel motorlardan ayıran en önemli özelliği, dizel yakıtın doğrudan püskürtülmeyip basın oluşumu ve püskürtme olarak ayrılmasıdır.

CRDI motorların güç ünitesi içerisinde bulunan elektronik motor kumanda sistemi sayesinde motor devrine göre püskürtmenin ayarlanması söz konusu olmaktadır. Bu durumun bir avantajı olarak, tüketicilerin daha az yakıt tüketmesi mümkündür. Buna ek olarak, daha birçok konuda CRDI motor sisteminin dizel güç ünitelerine kıyasla avantajlarının olduğunu belirtmek gerekir. CRDI teknolojisi; sahip olduğu özelliklerinden dolayı 2020’li yıllara damga vuracaktır. Otomobil markalarının CRDI üzerine yoğunlaştığı herkes tarafından bilinmektedir.

birevim

10 Comments

 • Yakınım Hyundai kullanıyor, Hyundai araç motorlarında CRDI kullanılıyor diye biliyorum yakıt tüketimlerinde gerçekten çok etkililer.

  • Merhaba Sıla Hanım;
   CRDI motorlu araçların neredeyse hepsi uygun yakıt tüketimi ile ön plandadır. Bilgi için teşekkür ederiz.

 • Yakıt tüketiminde Fiat’ın Multijet’ine kafa tutuyor diye biliyorum, gerçekten çok uygun yakıt tüketimli motorlar

 • CRDI motor gerçekten yakıt cimrisi, Hyundia Getz aracım var halen yakıtta çok ucuz yakıyor

  • Merhaba Süleyman Bey,
   CRDI motorlar bilhassa Hyundai ve Kia markasının ürettiği modellerde bulunmaktadır.

 • CRDI motor diyince Getz derim, şimdiki Hyundai modelleri nasıldır bilmem ama 2004 yılında sıfır aldığım Getz’im vardı geçen hafta satmak durumunda kaldım. Aracım yakıt tüketiminde çok cimriydi.

 • CRDI motorlar gerçekten çok düşük yakıt tüketimi yapıyor, motorları çok sağlam ve uzun ömürlü

  • Merhaba Mehmet Bey,
   CRDI motor teknolojisini kullanan markaların başında Hyundai ve Kia gelmektedir. CRDI motorun en çok dikkat çeken özelliği, yeni dizel püskürtme sistemidir. Bunun yanı sıra, düşük yakıt tüketiminin hem ekonomik hem de çevresel sebeplerden dolayı bir avantajdır.

 • Motor olarak yakıt tüketiminde gerçekten çok cimri bende Hyundai araç kullanıyorum motorum crdi

Leave a Comment

6 − five =