CDTI Nedir?

Bir motor teknolojisi olan CDTI, İngilizce “Common Direct Turbo İnjektion” kısaltmasıdır. Dizel motorlarda tercih edilen bu teknoloji, yakıtın daha verimli bir şekilde kullanılmasına olanak sağlar. Yakıt konusunda en iyi şekilde tasarruf sağlayan bu teknoloji Opel marka araçlarda kendini göstermektedir. 1.3 litre motor hacmi üzerinden 3.0 litre hacmi kullanabilen bu teknoloji, performansın en üst düzeye çıkarılmasına yardımcı olmaktadır. Bu teknoloji özellikle 1.3 litre tarzındaki düşük hacimli olan motorlarda çok büyük oranda bir tasarrufa neden olmaktadır. Performans ve yakıt tüketimi açısından dengeyi iyi bir şekilde sağlamaktadır. Bu bakımdan araç sahiplerinin beğenisini toplayan bir yapıya sahiptir.

birevim faizsiz araba

Bu tarz motorların sağlamış olduğu en önemli özelliklerden biride çok yüksek torka sahip olmamasına rağmen bunu maksimum olarak bir verimde tutabilmesidir. Durumun bu şekilde olması ise, düşük devirlere rağmen aracın iyi bir performans gösterebilmesine imkan sağlar. Yani hem performans açısından, hem de bütçe dostu olması açısından sürücülerin memnuniyetini alan bir seçenek olmuştur. Günümüzde yeni nesil otomobiller için üretimi sağlanan bu motor teknolojilerinde karar sürecinin nasıl olacağı merak konusu haline gelmiştir. TDI motor türü genel olarak binek ve ticari otomobil türlerinde kullanılan seçeneklerden biri olarak bilinir. Düşük yakıt tüketimi konusunda kendisini kanıtlayan bu tür, uzun kilometre dayanıklılığına sahiptir. Performansa önem verenlerin tercih ettiği bu motor tipinin genel olarak Audi ve Wolkswagen markalarında görüldüğünü belirtmek gerekir. Bu motor tipinin ilk olarak Audi model araçlarda kullanıldığını belirtmek gerekir. Otuz yılı aşkın bir süre boyunca aktif olarak kullanılmaya devam etmektedir. HDI motorların ilk kullanımı ise Peugeot marka araçlarda olmuştur. Yaklaşık olarak yirmi yıl önce kullanılmaya başlanan bu motor tipide aynı şekilde yakıt tasarrufu isteyenlere yönelik geliştirilmiş durumdadır. Buna ek olarak çevre dostu bir yapıya sahiptir. Özellikle yakıt tasarrufu ve performans arayanlar için önerilen seçeneklerin bunlar olduğu bilinir. Temel olarak CDTI motoruna benzer özelliklere sahip olduğunu belirtmek gerekir.

Sunmuş Olduğu Avantajlar

Araç sahibi olmak isteyenler özellikle motorların sağlamış olduğu avantajları sıklıkla merak etmektedir. CDTI avantajları arasında ise pek çok maddeyi sayabilmemiz mümkündür. Özellikle bu tarz bir arayışa sahip olanların bu motora sahip olan araç modellerini tercih etmesi daha mantıklı olur. Daha yüksek bir performans sunan bu motor türü, tamamen çevre dostu olmaktadır. Aynı zamanda bütçe dostu bir performans sunarken, sürücülerin bütçesini korumaya yönelik oldukça etkili bir seçenektir. Bu bakımdan yakıt konusunda daha az masraf yapmak isteyenlerin dikkate alması gereken bir seçenek olarak bilinir. Bunlara ek olarak hem düşük yakıt tüketimi sağlarken, hem de performansın maksimum düzeye çıkmasına neden olacak bir yapıya sahiptir. Bu nedenle bu tarz beklentilere sahip olan kişiler tarafından çoğunlukla tercih edilmektedir.

birevim

7 Comments

 • Opel’in araç konfor ve yakıt tüketiminde uzman bir marka olduğunu bilmeyen yoktur, gerçekten çok sağlam araçlar üretiyorlar ve motor teknolojileri sayesinde mükemmel performansa düşük yakıt tüketimi yapıyorsunuz.

 • Opel Corsa 2001 model 1.3 motorlu aracım vardı, araç eski olmasına rağmen çok seriydi ve yakıt tüketimi çok düşüktü. Aracımı sattım ancak satmama rağmen hala onun gibi sağlam bir araç bulamadım.

 • Bu cdti motorlar gerçekten düşük yakıt tüketimi yapıyorlar mı arkadaşlar bende bir opel alacağım eski model ona göre?

  • Merhaba Muhammet Bey,
   CDTI motorlar performans ve yakıt tüketimi açısından dengeyi iyi bir şekilde sağlamaktadır.

 • Abimin Opel aracı ve var ben araçlardan çok anlamasam da abimin aracını 3 aylık kullandım ve yakıt tüketimi konusunda gerçekten çok cimri bir araç

 • Benimde Opel aracım var ve yakıt tüketimi konusunda gerçekten şahane bir araç 🙂 Tüketim konusunda rakibi yoktur bence

 • Opel corsa aracımız vardı bizimde, yakıt tüketiminde gerçekten çok etkili bir araçtı

Leave a Comment

seventeen − 1 =