Bana Uygun Aracı Nasıl Bulabilirim?

birevim faizsiz araba

Araba satın alma konusunda acemi iseniz veya uzun yıllardır satın alma yapmadıysanız, nereden başlayacağınızı bilmek zor olabilir. Yıllar boyunca ihtiyaçlarınıza tam olarak uyacak arabayı nasıl buluyorsunuz? Sadece biraz araştırma ve planlama gerekiyor. Satın almak istediğiniz araba türünü bildiğinizde, yeni bir araba satın almak, yeni bir araba kiralamak veya ikinci el bir araba satın almak isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz.

Elbette ödeme konusunda banka kredi faizleri sizi zorluyorsa Birarabam gibi faizsiz devlet güvencesindeki ödeme sistemlerinden de faydalanabilirsiniz.

İhtiyaçlarınızı Değerlendirin

Arabada sizin için en doğru seçim gerçekte bir arabadan ne beklediğinize bağlıdır. Günlük yaşantı içinde bir araca ihtiyaç duyanlar için, işlevsellik flaşı koz olarak görmelidir.

Peki size birkaç pratik başlık verelim;

 • Kaç yolcu taşımanız gerekiyor?
 • Ne tür bir sürüş yapıyorsun? Öncelikle otoyol mu, yüzey sokakları mı, off-road mu?
 • Uzun bir işe gidiş dönüşünüz var mı ve bu nedenle yakıt ekonomisi sizin için önemli mi?
 • Dört tekerlekten çekişe ihtiyacın var mı?
 • Olmazsa olmaz özellikleriniz nelerdir? Yedek kamera mı ? Deri koltuklar mı?  Apple CarPlay vb.
 • Hangi güvenlik özellikleri sizin için önemlidir?
 • Kör nokta izleme, şeritten ayrılma uyarısı ve otomatik acil frenleme önemli konulardır. Bu özellikleri istiyor musunuz?
 • Hangi kargo kapasitesine ihtiyacınız var?
 • Çocuk oto koltuklarını kullanacak mısınız?
 • Çekme yapacak mısın?
 • Ne kadar garajınız veya park yeriniz var?

Bütçenizi Belirleyin

Aracınız için nakit ödeme yapmadıkça, satın alma veya kiralamanızı finanse etmeyi düşünmeniz gerekir. Her ay bir araba ödemesi için ne kadar ayırabilirsiniz? Genel kural, aylık yeni araba ödemenizin aylık eve dönüş ödemenizin yüzde 15’ini geçmemesi gerektiğidir. İkinci el bir araba daha ucuz olacaktır, ancak aynı kural geçerli olmalıdır. Kiralamak istiyorsanız, eve dönüş ödemenizin yüzde 10’undan daha az bir aylık ödemeyi hedefleyin. Ayrıca, yakıt ve sigorta maliyetlerini karşılamak için aylık gelirinizin yüzde 7’sini daha hesaba katmak isteyeceksiniz. Bütçenizi önceden bilmek, bir sonraki arabanız veya kamyonunuzla pazarlık ederken size yardımcı olacaktır.

Sahip Olma Maliyetlerini Tartın

Bazı arabaları satın almak daha ucuz olabilir, ancak sahip olmak daha pahalı olabilir. İki araba yaklaşık aynı fiyata sahip olsa bile, biri daha hızlı değer kaybına uğrayabilir veya sigortalamak ve bakımını yapmak için daha pahalıya mal olabilir.

Bir arabaya bağlanmadan önce, uzun vadeli sahiplik maliyetlerini tahmin etmelisiniz. Bunlar arasında amortisman, sigorta, bakım ve yakıt maliyetleri yer almaktadır. Birarabam uzmanları harika bir değerlendirme için destek alabileceğiniz kişilerden oluşur.

Arabanızı Seçin

Birkaç arabayı test ettikten sonra, seçim açık olmalıdır. Eğer değilse, üzerinden bırakın bir gün geçsin. Ertesi gün, cevabını almış olabilirsin. Değilse, birkaç adım geri gidip daha fazla araba sürmeniz gerekebilir. Alışveriş aşamasında daha uzun süre almak, alıcının pişmanlığını daha sonra almaktan daha iyidir.

Doğru kararı vermek önemli olsa da tek bir mükemmel cevap olmadığını fark etmek de iyidir. Bugünün arabaları her zamankinden daha güvenlidir. Daha iyi gaz kilometresi elde ederler. Geçmişte olduğundan daha düşük bir maliyetle olanaklara sahiptirler. Kısacası, birkaç iyi araç seçeneği olabilir ve son karar gerçekten bireysel zevk meselesidir.

birevim

Leave a Comment

1 × two =