2. el araba fiyatları ne zaman düşecek

Yurtdışı kaynaklı birkaç kaynakta şu yorumlara rastladım. Düşen satışlar fabrikaları kapanmaya ve devralmalara ve birleşmelere yol açabileceği gibi elektrikli otomobil satışlarını da artırabilir. İnsanlar, 1- evlerinden ne kadar şey yapabileceklerini keşfettikleri için artık daha az seyahat edebilirler. 2- Veya kalabalık otobüs ve trenlerde başkalarıyla itişip kakışmaktan kaçınmak için arabayla daha fazla gidip gelebilirler. Hepsi mümkün! Haziran ayında otomobil satışlarının bir önceki yıla göre düşüş yaşamadığını gördüğümüz için sanırız ikinci öngörü daha doğru gibi.

  1. el araba satışları ülkemizde revaçta iken peki, 2. el araba fiyatları ne zaman düşecek?
birevim faizsiz araba

3 büyük kamu bankası aracılığı ile verilen düşük otomobil kredisi araç piyasasını hareketlendirdi ve otomobil  sektöründe beklenen kötü etki ülkemizi pek vurmadı.  Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank uygun faizli taşıt kredisi ile piyasaları hareketlendirdi.

Türkiye Sigorta Eksperleri Derneği’ni otomobil fiyatlarının düşüşü ile ilgili sorulara bir yanıt getirdi. Araç değer kaybı belgesinin zorunlu hale getirilmesi durumunda;  2. el oto fiyatlarının dengelenmesi bekleniyor.

  1. el araç satışlarının yükselmesi ile bazı araç modellerinde ağır hasar kayıtlı olmasına rağmen yine de yüksek fiyatlar ile satışa sunulması devleti önlem almaya itti. Araç değer kaybına göre düzenlemeler yapılmaya başlandı.

Otomobil üreticileri, ihracat satışları için üretim üssü olarak Türkiye’yi görerek daha fazla konumlanıyor. 2018 yılında Türkiye’deki araç üretiminin yüzde 85’inin dış pazarlara yönelik olması da bunu kanıtlıyor. Aynı yıl Türkiye’den dış pazarlara 1,3 milyondan fazla araç ihraç edildi. Ayrıca Türkiye, 2018 yılında 1,1 milyon adet ile Avrupa pazarlarına bir numaralı araç ihracatçısı oldu. 0 araçlar Eylül ayında piyasada olursa 2. El araba fiyatları düşecek gibi görünüyor.

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Oyder Yönetim kurulu başkanı 2-3 ay içinde dengenin yeniden sağlanarak 2. El araba fiyatlarının olması gereken noktaya geleceğini bildirdi.

Ayrıca şununda altını çizdi; biz genç ve dinamik bir ülkede yaşıyoruz. Yani geçmiş dönemden bugüne kadar neyin fiyatı düştü ki bugün ‘ileride 2. el fiyatları düşer’ diyebilelim.

Bu arz-talep dengesindeki ters orandan ötürü doğan bir durum ve herkesin şu anda, aynı anda istediği arabayı alma şansı bulunmuyor.Avrupa’daki fabrikalar da zaten mayısın üçüncü haftasında üretime başladı, yani Eylül ayı gibi iyileşmeler gözlemlenebilir. Ancak 2-3 ay içinde fiyatlar dengelenebilecektir.

birevim

5 Comments

  • Bence ikinci el araç fiyatları düşmez bundan sonra. Sebebi yeni model araçların üretimi hızlansa da belli bir fiyat bandının altına düşmeyecektir. Buda ikinci elin değerlenmesine sebep olacak.

  • Araba fiyatları bu gidişle düşmeyecek gerçekten sanırım 🙂

  • Araba fiyatları bir çok uzmana göre de düşmeyecek, bu yüzden fırsatı olan alsın araç arkadaşlar

  • İkinci el araba fiyatları bence de artık düşmez, bundan sonra bu fiyatlara mecburen alışacağız gibi gözüküyor.

Leave a Comment

nine − 7 =