Yağmur Sensörü Nedir?

Yağmur sensörü; araçlar adına hayati önem taşımaktadır. Yağmur yağması halinde silecekleri devreye sokan sensör olarak bilinmektedir. Silecek sensörü olarak da farklı yerlerde geçmektedir. Sürücülerin yağmur sırasında güvenilir ve keyifli bir sürüş deneyimi yaşamaları adına oldukça önemli bir sistemdir. Araçların doğru çalışan bir yağmur sensörüne sahip olması şarttır.

Yağmur Sensörü Nasıl Çalışır?

birevim faizsiz araba

Yağmur sensörü; araçlardaki camın iç kısmına monte edilmektedir. Infrared ışınları ve merkezi bir resim diyodu ile donatılmış sisteme sahiptir. Infrared ışınları; ön camı resim diyoduna aktarmaktadır. Bu noktada, yağmur damlalarının ön cama düşmesinden dolayı sensörler daha az ışık algılamaktadır. Söz konusu değerler; elektronik bir işlemci tarafından değerlendirilerek aktarılmaktadır. Bu işlemin ertesinde sileceklerin yağmur hızına uygun olarak çalışması söz konusu olmaktadır. Yağmur sensörünün çalışma prensibi oldukça basittir. Yağmur ne kadar hızlı yağıyorsa, silecekler de bir o kadar hızlı çalışmaktadır.

Yağmur sensörünün hassasiyet derecesi ayarlanmaktadır. Bilhassa yoğun bir yağış ortamında, sensörlerin otomatik olarak aralıksız silme işlevine geçmesi söz konusudur. Sağanak yağışlarda ise yağmur sensörü; otomatik olarak maksimum seviyeye geçmektedir. Ancak, yağışların azalmasına bağlı olarak, sensörün çalışma hızı da düşmektedir. Yağmur sensörü çalışırken ön camda bulunan ufak tefek hasarları ve çizikleri yok sayarak çalışmaktadır. Bu sayede, yağmur sensörünün işlevini olumsuz etkileyebilecek durumlar ortadan kaldırılmış olmaktadır.

Günümüzde, geçmişe kıyasla çok daha kaliteli yağmur sensörleri bulunmaktadır. Bu sayede, çok daha fazla kombinasyonlarla fonksiyonlarının arttırılması söz konusu olmaktadır. Buna ek olarak, gelecekte uygulanması için herkesin heyecanlandığı yağmuru görünmez yapabilen far teknolojisi sayesinde yağmur sensörünün çok daha işlevsel hale geleceği konuşulmaktadır. Geçmişe kıyasla çok daha işlevsel olan yağmur sensörleri sayesinde sürücülerin hiçbir ortamda sorun yaşamayacağını dile getirmek gerekir.

birevim

5 Comments

  • Birde araç şirketleri yağmur sensörüyle beraber fasılalı silecek paketi satıyorlar. Yağmurun şiddetine göre silecek hızı artıyor.

  • Bence araçlarda yağmur sensörü muhakkak olmalı, yağmur yağdığında otomatik algılayıp silecekleri çalıştırıyor buda sürücünün dikkat dağınıklığını önlüyor

  • Yağmur sensörünün faydasını çok yağışlı bölgede yaşadığımdan çok iyi biliyorum, her araç değiştirmemde yağmur sensörü önceliklerimden biri oluyor 🙂

  • Yağmur sensörü günümüz şartlarında gerçekten gerekli bir şey bende araçlarda özellik olarak bakıyorum 🙂

  • Yağmur sensörü bence araçların fabrikasyon versiyonunda olması gereken bir şey

Leave a Comment

eighteen − eight =