Isofix Nedir?

Isofix nedir diye düşünenler için bilhassa sürüş deneyimi sırasında yolcuların güvenliği adına oldukça önemli bir sistem olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Uluslararası standart bir oto koltuğu montaj sistemi olarak bilinmektedir. Emniyet kemeri kullanmaya gerek duymadan bir oto koltuğunu arabaya entegre etmenin en basit, en hızlı ve en garantili yolu olarak önem taşımaktadır.

birevim faizsiz araba

Isofix; 2006 yılından bu yana tüm yeni arabalarda standart olmasıyla bilinmektedir. Bilhassa Avrupa’daki araçların minimum %60’ında bulunduğu tahmin edilen bir sistemdir. Isofix sistemlerinin her geçen kendisini geliştirdiğini söyleyebiliriz. Geçmişte yalnızca iki sabitleme noktası var iken ilerleyen yıllarda güvenlik önlemlerini arttırmak adına farklı eklemeler yapılmıştır. Bu bağlamda, Isofix’e üçüncü bir nokta, bir üst bağlantı kemeri veya destek ayağı eklenmiştir.

Isofix Neden Tercih Edilmelidir?

Isofix; bilhassa ebeveynler için büyük önem taşımaktadır. Bebek oto koltuklarında en üst düzeyde güvenlik sağlayıcı olarak bilinmektedir. Uluslararası çevrelerce kabul görmüş bu montaj sistemi sayesinde insanların aile boyu, güvenli olarak yolculuk yapması sağlanmaktadır. Araçların içerisinde bulunan ve bebeklerin güvenliğini sağlamak için kullanılan eski tip bebek oto koltuklarından çok daha farklıdır. Eski sistemde bebek oto koltuklarının araçlara emniyet kemeriyle bağlanması söz konusu olmaktaydı. Ancak, bu durumun güvenlik adına yeterli bir unsur olmadığı bilinmektedir. Isofix ise bebek oto koltukları için üst düzey güvenlik önlemleri vaat etmektedir.

Isofix bebek oto koltuklarını tercih etmek için birçok geçerli sebep bulunmaktadır. Her şeyden önce, bu koltukların hatalı takılma ihtimali; emniyet kemerine kıyasla çok daha düşüktür. Bunun yanı sıra, Isofix bebek oto koltuklarının araç ile %100 uyum içerisinde olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca, oldukça kolay ve hızlı bir şekilde takılıp çıkarılması söz konusu olmaktadır.

birevim

Leave a Comment

thirteen − 5 =