SUV Nedir?

birevim faizsiz araba

Otomobiller farklı uzunluklara, özelliklere ve büyüklüklere göre farklı segmentlere ayrılmaktadır. SUV olarak bilinen araçlarda kendine has özelliklerle otomobiller arasında farklı bir noktadır.

Tam olarak ne otomobil nede tam bir kamyonet olan araçlar minivan ile station wagon araçların birleşimine sahiptir. Hem güçlü motorları bulunan hem de geniş bir oturma ve bagaj kısmı olan bir araç olarak bilinmektedir.

SUV, İngilizce açılımı olarak Sport Utility Vehicle olarak bilinmektedir. Türkçe karşılığı spor amaçlı taşıt olarak çevrilmiştir. Bu araçlar genelde dört çeker olarak bilinse de günümüzde 2 çekerli ve opsiyonel dört çekerli modelleri piyasada bulunmaktadır. Bu araçlar off-road araçları ile karşılaştırılmaktadır.

SUV Araçlarla İlgili Bilinmesi Gerekenler

SUV yani spor amaçlı üretilen taşıtlar genel olarak binek araçlara göre daha yüksek ve geniş olarak bilinmektedir. Motorları daha yüksek bir kaliteye sahiptir. Uzun ömürlü ve dayanıklı olmaları için üretilmektedir. Genelde bu araçlar dizel olarak üretilmektedir. Aslında bir şehir taşıtı olarak üretilmemiş olsalar da günümüzde birçok kullanıcı şehir hayatı içerisinde bu taşıtları tercih etmektedir.

Karışıklık olan noktalardan birisi de 4*4 araçların hepsinin SUV olarak kabul edilmesidir. Tüm SUV’ların 4*4 olmadığı gibi tüm 4*4 araçlarda SUV değildir. Bu iki modeli birbirinden ayıran temel özellikler bulunmaktadır. Güç bakımından dört çeker modeller bulunmakla birlikte isteyen kullanıcıların iki çekişli modeli alması da mümkündür.

SUV Modelleri Çeşitliliği

Tarihte üretilmiş olan ilk SUV araç Jeep Cherokee olarak kabul edilmektedir. Bu modellere ilgi arttıkça kendi içerisinde farklı özelliklere ayrılmaya başlamıştır. Kendi içerisinde bu araçlar kompakt SUV, mini SUV, tam ölçekli SUV ve uzatılmış SUV olarak ayırmak mümkündür.

Bu araçlara kendileri için farklı isimlerde verilmektedir. Kompakt ve MİNİ SUV araçlara Crossover adı verilmektedir. Sınıfının en büyük aracı olan Büyük SUV hem iç hacmi olarak hem de motor gücü olarak bu sınıfın en güçlü aracıdır. Bu modeller 7 kişiyi aynı anda alabilecek koltuk kapasitesine sahiptir. Günümüzde tüm otomotiv firmalarının üretmiş olduğu bir SUV araç bulunmakta ve ülkemizde satılmaktadır.

birevim

Leave a Comment

2 + two =