Amortisör Nedir?

birevim faizsiz araba

Arabalarda tekerleklerin hemen üzerinde bulunan güçlü yaylara verilen isim amortisör’dür. Bu parçalar çalışma sırasında oluşacak olan titreşimleri ve sarsıntıları emerek rahat ve konforlu bir sürüş yapmanıza yardımcı olmaktadır. Çukurlara girdiğinizde, yükseltilerden geçerken oluşabilecek tüm sarsıntıları azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Çalışma prensipleri çok basittir. Hareket yönünün tersine doğru ilerledikleri için oluşacak olan sarsıntıyı ve titreşimi ısıya çevirerek emerek ortadan kaldırmaktadır. Basit bir sistem olarak görülse de araçların konforlu olmasını sağlayan en önemli parçaların başında bulunmaktadır. Araçların hemen lastiklerinin yanında olması ile oluşacak en küçük sarsıntıyı dahi emmeye yardımcı olmaktadır. Düzenli aralıklarla kontrol edilmeleri ve bakımlarının aksatılmaması önemlidir.

Amortisör Sistemlerinin Temel Özellikleri

Amortisör sisteminin birçok özelliği bulunmaktadır. Bu özellikleri arasında lastiklerin sürekli olarak yol ile temas halinde kalması bunlardan birisidir. Süspansiyon ve yayların hareketine devam ettiğini kontrol eder.

Doğru yerleşim sayesinde lastiklerin uzun bir süre kullanımına yardımcı olur. Yani erken aşınmanın önüne geçer. Tekerleklerin sürekli aynı açıda durmasını sağlarlar. Ani fren durumunda aracın doğru şekilde durmasına yardımcı olurlar. Bu sisteme bağlı parçaların hızlı bir şekilde aşınmasının önüne geçerler. Titreşimi azaltması sayesinde sürücüde oluşacak olan yorgunluğun önüne geçerek güvenilir bir şekilde yolculuk yapmanıza yardımcı olurlar.

Birçok açıdan önemli olan bu parçanın belirli bir kullanım süresi bulunmaktadır. Bu kullanım süresi tamamlanmaya yakın araçta farklı seslerin çıkabilir. Bu durumda parçanın değiştirilmesi tavsiye edilir.

Amortisör Nasıl Çalışır ve Neden Bozulur

Amortisör sisteminin basit bir çalışma prensini vardır. Sistemin içinde bulunan piston deliklerinden hidrolik sıvı akmaktadır. Bu araç aşağı ve yukarı hareket ettiği sürece rahatça akmasına yardımcı olmaktadır. Sıvı akmaya devam ettikçe hareketin sertliği emilmektedir.

Ülkemiz yol bakımına en çok para harcayanlar arasında ilk 10 içerisinde yer alsa da hala çok sayıda bakımsız ve yeterli bakımın yapılmadığı yol vardır. Amortisör sistemleri bu nedenle ülkemizde diğer ülkelere göre daha hızlı bozulmaktadır. Onun için aracınıza taktıracağınız sistemin en güçlü olması tavsiye edilir. Bu konforlu bir sürüş için önemli bir tercih olacaktır.

birevim

Leave a Comment

18 + three =