Hidrolik Direksiyon Nedir?

Direksiyon; tüm motorlu araçlarda bulunmaktadır. Sistemin basit gibi gözüken ancak işlevi ve önemi çok fazla olan parçasıdır. Detaylı bir yapısı vardır. Bir mil üzerine bağlanmış olan direksiyon; mile bağlı dik dişli düzeneği çevirerek tekerleklerin dönüş hareketini sağlamaktadır. Bu sisteme dişli çubuk- dişli çark adı verilmektedir. Bu düzenek; otomobillerden tutun da kamyonet, minibüs ve jeep tarzı araçlarda kullanılmaktadır. Söz konusu sistemin hidrolik sıvı ve pompa yardımıyla çalıştırıldığı hallerde adına hidrolik direksiyon denmektedir. Ancak, normal direksiyon düzeni ve hidrolik direksiyon düzeninin aynı olduğu bilinmektedir. Bir başka deyişle, birbirinden farksız çalışma prensipleri vardır.

birevim faizsiz araba

Hidrolik olmasından bağımsız olarak tüm direksiyon çeşitlerinde temel bir prensip bulunmaktadır. Direksiyon mili üzerinde bulunan dişli çubuğun rotlarının bir mil üzerinde yer alan çarkı döndürmesi ve bu duruma bağlı olarak tekerleklerin yönlendirilerek hareket etmesi; hidrolik direksiyonların çalışma prensibini yansıtmaktadır. Sonuç olarak, aklında hidrolik direksiyon nedir sorusu bulunanlar için bu açıklamanın yeterli olacağını söyleyebiliriz.

Hidrolik Direksiyon Ne İşe Yarar?

Hidrolik direksiyon ciddi avantajlara sahip olan bir sistemdir. Aracın rahat biçimde manevra yapmasına yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra, kaliteli bir sürüş deneyimi elde etmek isteyenler için önemli bir ayrıntı olduğu bilinmektedir. Bu sistem sayesinde sürücülerin direksiyon çevirmek için minimum enerji harcaması söz konusu olmaktadır. Ayrıca, manevra yapılması esnasında daha az direksiyon hareketiyle daha fazla dönme açısı sağlamaktadır.

Hidrolik direksiyon; sürücülerin her koşulda kendisini güvenli hissetmesini sağlamaktadır. Araçta herhangi bir lastik patlaması olduğu takdirde direksiyonun kontrol kaybını engellemektedir. Buna ek olarak, dar ve zorlu alanlara park edilmesini kolay hale getirmektedir. Kısacası, sürücünün hem sürüş güvenliğini hem de keyfini en yüksek seviyelere çıkarmaktadır.

birevim

Leave a Comment

4 × two =