Yokuş Kalkış Desteği (Hill Holder) Nedir? Ne İşe Yarar?

Yokuş kalkış desteği son yıllarda tüm araçlarda standart bir özellik olarak sunuluyor. Bu destek sayesinde özellikle eğimli arazilerde araç kullanmakta zorluk yaşayanlara ciddi bir fayda sağlıyor. Özellikle kırmızı ışıkta yokuşta araç kaldırırken geriye kaydırma sorunu yaşayan sürücüler için bu özellik ciddi bir yardım sağlıyor.

birevim faizsiz araba

Tabi bu sistem ilk olarak arazi araçlarında bulunuyordu. Özellikle zorlayıcı eğimlere sahip arazi yollarında araçların geriye kaymaması ve rahat bir kullanım için sizin yerinize araç sabitleniyor. Gaza basıldığı andan itibaren otomatik olarak ileriye gitmeye başlıyor. Bir nevi otomatik el freni diyebiliriz.

Yokuş Kalkış Desteği Nedir?

Yokuş kalkış desteği sürücülerin yokuşlarda rahatça kalmalarına yardımcı olan bir sistemdir. Birçok kullanıcı eğer iyi bir sürücü değilse yarım debriyaj yapmak yerine el frenini kullanarak aracı kaydırmadan kalkmaya çalışır. Ancak kullanılan araçta bu sistem varsa hiçbir şey yapmanıza gerek kalmayacak hiç kaymadan direkt olarak kalkabileceksiniz.

Aracınızın olduğu yerden sanki düz bir noktadaymış gibi kalkmasına yardımcı olacak bir hizmettir. Bu hizmet sayesinde arkanızda ki araca çarpma gibi bir derdiniz olmadan hareket edebileceksiniz. Rahat bir sürüş açısından bu özellik günümüzde tüm araçlar için standart olarak eklenmeye başladı. Genelde firmalar bu basit uygulama sayesinde özellikle yeni araç kullanmaya başlayan sürücülere ciddi bir yardım sağlamaktadır.

Yokuş Kalkış Desteği Ne İşe Yarar?

Yokuş kalkış desteğinin öncelikle nasıl devreye girdiğine daha sonrada ne işe yaradığına bakalım. Araç dik bir yokuşta park halinde olabilir veya kırmızı ışıkta durmak zorunda kalabilirsiniz. Ayak direkt olarak frene gidecektir. Eğer aracınızda bu sistem varsa aracınızı hareket ettirmek için ayağınızı frenden kaldırırsanız bu sistem otomatik olarak devreye girecek ve aracı yerine sabitleyecektir.

Gaza bastığınızda veya debriyaj sistemini bıraktığınızda araç kaymadan olduğu yerden hareket etmeye başlayacaktır. Acemi sürücüler açısından çok yardımcı bir sistemdir. Kalkış esnasında yaşanabilecek tüm trafik sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Bu sistem debriyaj sisteminin ömrünü uzatmasına da yardımcı olacaktır. Fren çok fazla kullanılmayacağı için balata aşınmasından ciddi anlamda önüne geçecektir.

Yokuş Kalkış Desteğini Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yokuş kalkış desteği markalara göre farklılık gösterebilir. Otomatik bir sistem olmasından dolayı ilk dikkat edilen nokta eğim mesafesidir. Firmalar bunu kendilerine göre farklı şekillerde yorumlayarak insanlara sunmaktadır. O nedenle bu konudan emin olmalısınız. Bazı firmalar bu sistemi opsiyon olarak sunuyor. Yani bir düğmeye basarak aktif hale getirebilir veya tamamen iptal etme şansınız var.

Bu sistem belirli bir süre boyunca aracı sabit tutmaktadır. Bu konuda çok net rakamlar olmasa da eğer çok fazla uzun bir şekilde duracaksanız el frenini çekmeniz daha doğru bir işlem olacaktır. Bu konuda dikkatli olmanızda fayda bulunmaktadır.

birevim

2 Comments

  • Yokuş kalkış desteği arabada gerçekten çok büyük işlev görüyor, hele benim gibi bayırlarla dolu bir yerde oturuyorsanız 🙂

  • Yokuş kalkış desteği gerçekten çok şahane, eski araba kullananlar gerçekten çok iyi bilir bu özelliğin önemini

Leave a Comment

1 × 5 =