Adblue Nedir? Ne İşe Yarar?

Dünya üzerinde milyonlarca fosil yakıtla hareket eden araç bulunuyor. Bu araçlar salgıladıkları zehirli gazlar nedeniyle ciddi sorunların yaşanmasına neden oluyor. Bunların önüne geçmesi için başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülke önlemler almaya çalışıyor.

birevim faizsiz araba

Fosil yakıtlar tarafından sağlanan zehirli gaz salınımının araçlarda %67’nin altında olması karara bağlandı. Euro 6 Emisyon Standartları gereğince araba üreticileri bu konuda gerekli işlemleri yapmakla yükümlü tutuluyor. Bunun içinde birçok farklı yol deneniyor. Bunlardan birisi de Adblue sistemidir. Bu çözelti sayesinde fosil yakıtlı araçların daha az zehirli gaz sağlamaları için işlem yapılmış oluyor.

Adblue Ne İşe Yarar?

Adblue standartların değişmesiyle birlikte öne çıkan araç özelliklerden birisi haline geldi. Avrupa ülkelerinde Euro 6 standartları gereğince araçların fosil gaz salınımının belirli bir seviyenin altında olması istenmektedir. Bunun için araçlara bu sistem uygulanıyor. Bu sistemin içerisinde saf su ile birlikte üre bulunuyor.

Gaz salınımının azaltılması için çok sayıda malzeme aracın içerisinde yer alıyor. Gazların atılması için partikül filtresi, konvertör ve seçici katalitik indirgeme sistemi bulunuyor. Bu sistemler karbon gazlarının salınımını azaltıyor. Ancak azot gazlarının azaltılması içinse yeterli etkiyi sağlamıyorlar. Adblue bu gazlarının salgılanmasının azaltılması için devreye giriyor. Bu sayede asit yağmurlarına ve daha birçok olumsuz duruma neden olan gaz salınımının minimize edilmesi mümkün kılınıyor. Bu sistemin amacı aracın yakıt tüketimine bağlı değildir. Sadece aracın yakıtından ortaya çıkan zehirli gazın tamamen sıfırlanması amaçlanmaktadır. Ancak o seviyeye ulaşması mümkün olmasa da gaz salınımın %35’in altına düşürülmesi konusunda yeterli olan bir durumdur.

Adblue Nasıl Doldurulur?

Adblue sistemi son yıllarda ortaya çıkan bir uygulama olduğundan dolayı birçok sürücü nasıl doldurulacağı, ne yapılacağı konusunda çok fazla bilgi sahibi değildir. Günümüzde ki araçlar Adblue azaldığı zaman ekran üzerinden sürücüleri uyararak doldurulmasını istiyor. Bu çok önemli gibi durmasa da araçta bu bittiği zaman sistem aracın çalışmasına izin vermemektedir. O nedenle doldurulması kesinlikle yapılmalıdır.

Benzin istasyonlarına gittiğinizde yakıt alır gibi bunu da doldurmanız mümkündür. Doldurma işlemleri yakıt kapağının hemen yanında olmaktadır. Bin kilometre mesafede 1 litre tüketim yapmaktadır. 5 litrelik bir kapasiteye sahip araçta 5 bin kilometre de bir yükleme yapmak gerekmektedir.

Adblue Nasıl Saklanır?

Adblue farklı kapasitelerde satılmaktadır. Sürücü kendisi doldurmak için fazla miktarda alım yaptığında saklamasına dikkat etmektedir. Çünkü doğru şekilde saklanmazsa etkisini kaybedecektir.

Saklandığı kapın temiz olması, kapalı olması ve ışığı minimum düzeyde almasına dikkat edilmelidir. Doğru şekilde saklanmayan sıvı araca koyulduğunda ciddi bir zarar verebilmektedir. Saklanılacak ortamın -6 ve 25 derece de olması gerekmektedir. Bu şartlara dikkat ederek malzemeyi 12 ay boyunca saklamanız mümkün kılınıyor.

birevim

Leave a Comment

nine − 6 =