Muayenesi Olmayan Araç Satılabilir mi?

Elinizde olan aracı satmak veya başka bir aracı almak istiyorsanız bazı şartların sağlanması gerekiyor. Öncelikle aracın mutlaka muayenesinin olması gerekiyor. Günümüzde uygulanan sistem araç plakası girildiği andan muayenesi olmadığını noter ekranında görmemize yardımcı oluyor. Yani aracınıza pazarlık ettikten sonra satışını gerçekleştirmek istiyorsanız mutlaka muayenesini yaptırmanız gerekiyor. Tabi sadece muayene aracın satışına engel değildir.

birevim faizsiz araba

Aracın hiçbir borcu olmaması gerekiyor. MTV borçlarının ödenmiş olması, varsa trafik cezalarının ödenmesi gerekiyor. Tabi bunların yanında eğer aracı alırken kredi kullandıysanız ve aracın üzerinde bir etkisi varsa bunun da kaldırılması gerekmektedir. Eğer bu şekilde noter huzurunda gidip işlem yapmak istiyorsanız maalesef işlem yapmadan çıkmak zorunda kalacaksınız.

İnsanlar araç satın alırken bu noktalara dikkat etmektedir. Özellikle muayene konusuna büyük önem verilmektedir. Bir sorun yaşamak istemiyorsanız sizde bu konuya dikkat etmenizde fayda var. Binek araçlarda iki yıl, ticari araçlarda birer yıl arayla muayene yaptırma zorunluluğu vardır. Sizlerde bir sorun yaşamak istemiyorsanız buna dikkat ederek araç almalı veya satım işlemi yapmalısınız.

En Uygun Araç Kredisi Nasıl Bulunur?

İkinci el veya sıfır araç almak isteyen herkes günümüzde ilk olarak banka kredisine yönelmektedir. En uygun araç kredisini bularak araba almak insanların rahatça hareket etmelerine olanak sağlamaktadır. Sizlerde araç satın alırken veya satış işlemi yaparken bunlara dikkat ederek hareket edebilirsiniz. Bu krediyi bulmak için alternatif noktalar bulunuyor.

İnternette bulunan online kredi karşılaştırma siteleri en çok kullanılan yerlerdir. Bu siteler ayrıca tüm bankalar ile entegre olarak çalışarak sizin için uygun krediyi gördüğünüzde direkt olarak bankaya yönlendiriyor. Ya da sürekli olarak çalıştığınız banka kredilerini karşılaştırmanız da mümkün olacaktır. Bunun için ister müşteri hizmetlerini kullanabilir ya da banka şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

Ama günümüzde uygun olarak kabul edilen krediye başvuru yapmak için bir mesaj atmanız yeterli oluyor. TC kimlik numaranızı yazdıktan sonra yapmanız gereken bankaya mesaj atmak olacaktır. İnceleme yapıldıktan sonra kredinize ait onay mesajı tarafınıza gelecektir.

Alternatif Finans Kanalları

Banka kredileri yüksek faiz oranları sebebiyle insanlar tarafından çok fazla tercih edilemiyor. Bunun yerine alternatif finansal kanallarına ilgi giderek artıyor. Hiçbir vade farkı ödemeden, sadece belirli bir katılım ücreti ödeyerek dahil olan sistemlerin sağladığı sayısız avantaj var. En önemlisi de uzun vadeli ödemelerle araba veya ev alınmasına imkan veriyor olmalarıdır.

Dikkatli bir şekilde hareket ederek sizde bunlardan bir tanesini tercih edebilirsiniz. Zor bir sistem gibi dursa da bir tasarruf yöntemidir. Ancak kredi çekerek araç almadan farkı aracın hemen teslim alınamıyor olmasıdır. Bu durumu yaşamak istemiyorsanız yapmanız gereken doğru seçime yönelmek olacaktır. Bu seçime yönelerek hareket etmek sizlerin de hakkı ve mantıklı bir seçim olacaktır.

birevim

Leave a Comment

16 + 1 =