Beyanlı Trafik Cezası Nedir?

Otomobil sayısı pandemi sebebi ile de gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Bir yandan araç kullanımı büyük kolaylık olsa da bir yandan da her geçen gün trafiğe çıkan insan sayısı artığında hatalı sollama, alkollü araç kullanımı gibi sorunlarda artıyor.

birevim faizsiz araba

Tüm trafiği etkileyen olumsuz trafik sorunları tüm toplumu etkiliyor. Bu durumun önüne nasıl geçilebilir.  Elbette tüm dünyada uygulanan trafik cezaları caydırıcılığa sahiptir.

Beyanlı Trafik Cezası Nasıl Uygulanıyor?

Cezalar trafikten bildirim olarak gönderiliyor. Posta yolu ile yapılan bildirimler kişinin kendisine de beyan ediliyor. Tebliğ yasal olarak PTT görevlileri tarafından yapılıyor. Cezaya sahip kişinin ikametgahı aracılığı ile MERNIS sistemi üzerindeki adresi üzerinden yapılıyor.   Eğer kişinin evde olmaması durumunda o konutta oturan kişilere tebliğ ediliyor.

Trafik Cezası için resmi süreç için ilgili tarih esas alınıyor.  Erken ödeme indirimi ya da faiz ya da cezai işlemler başlamış oluyor.

Beyanlı Trafik Cezasının Diğer Cezalardan Farkı Nedir?

Kişi eğer trafik cezası işledi ise ve kendisine tebliğ ediliyorsa beyanlı trafik cezası olarak adlandırılır.  Sürücü trafikteki ilgili kurallara uymakla mükelleftir. Ancak uymadığı takdirde yakalandığında belgelerine el konulması, hapis cezası verilmesi veya kamu davaları gibi cezalar beyanlı trafik cezası olarak adlandırılır.

Beyanlı Trafik Cezasını Nasıl Ödeyebilirim?

Online olarak beyanlı trafik cezası yapabilirsiniz.  İşlemleri ücretsiz olarak yapabilmek için Emniyet Genel Müdürlüğü ve Gelir İdare Başkanlığının uygulamalarından faydalanabilirsiniz. İlk etapta sorgulama yapılması gerekiyor.   Cezalar seçilerek ödeme işlemi yapılabiliyor.

Trafik Cezalarında İndirim Uygulanıyor mu?

Trafik cezasının kişiye tebliğ edildikten sonra kısa sürede ödeme yapılması durumunda sürücü indirim alabilir.  15 gün içerisinde ödeme yapıldığında %25 indirim alınabiliyor.  30 gün ödeme yapılmadığında %5 faiz uygulanabiliyor.

Trafik Cezamın Olduğunu Öğrendim Fakat Tebliğ Almadım

Kişilerin belirtilen adreste bulunmaması ikametgah değişiklikleri kendisinin sorumluluğunda olduğundan tebliğ yapan kurumu bağlamaz.  O yüzden eğer tebliğ edilen evrak ulaşmazsa konutta diğer kişilere teslim edilebilir.  Ancak evde hiç kimse yoksa muhtara teslim edilir.

Tebliğ Tarihi Nedir?

İstatistikler ülkemizde her gün 10 milyon Türk lirasına yakın ceza kesildiğini söylüyor.  Trafik cezaları trafik polisi tarafından verilen cezalardır. Ehliyet ve ruhsatınız kontrol edilerek cezanız uygulanır.  Adrese ise cezanız PTT memurları aracılığı ile iletilir.

birevim

Leave a Comment

twenty − 2 =