Motor Yağının Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Araba sahibi olmak istediğimiz yere ulaşmak için en etkili yöntem olarak kabul ediliyor. Tabi toplu taşıma araçları her ne kadar daha uygun olsa da kendi arabanız ile seyahat etmek size büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Ancak kendi arabanızla seyahat etmenizde bazı riskleri vardır.

birevim faizsiz araba

Bu riskleri minimize etmek tamamen size kalıyor. Aracınızla özellikle uzun mesafeli seyahatler etmek istiyorsanız bundan önce tüm kontrollerini yapmanız gerekiyor. En önemli noktada aracın motorunda bulunan yağın kontrol edilmesi olacaktır. Bunun için araba motorlarında bulunan yağ çubuğuna bakmak olacaktır. Bu sayede aracınızda ki yağ durumunu hemen öğrenmiş olabilirsiniz.

Bunun yapılması aracın motorunun aşırı ısınarak ciddi bir zarar görmesinin önüne geçmektedir. Bildiğiniz gibi pistonların sessiz ve etkili bir şekilde hareket etmesinde bu yağın büyük bir etkisi vardır. Eskidiği durumlarda değiştirilmesi de önemlidir. O nedenle tavsiye edilen kilometreye ulaşıldığında mutlaka bu değişimi yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Motor Yağının Eksilmesi Araca Zarar Verir mi?

İnsanlar hem kendi özel araçlarını kullanmak hem de bundan minimum şekilde masraf ederek yararlanmak istiyor. Bazen araç yağ değişimi süresini geçirdikleri olabiliyor. Ortalama olarak tavsiye edilen yağ değişimi 10-15 bin kilometre arasındadır. Bu durumu 20 bine kadar uzatan sürücüler olabiliyor. Bu durum hem yağın eksilmesine hem de yağın artık eskisi gibi görevini yerine getirememesine neden olmaktadır. Sizlerde bu durumla yüzleşmek istemiyorsanız daha dikkatli kararlar vermeniz gerekiyor.

Motor yağının tavsiye edilen zamanda yapılmaması yaşanabilecek birçok motor sorununun da habercisi olmaktadır. Bu sebeple tercihinizi doğru yapmak ve ona göre ilerlemek büyük önem taşımaktadır. Bu durumlarda ötürü sadece yağ değişimi geldiği zaman değil ondan önce de düzenli olarak da yağ kontrollü yapmanız büyük önem taşımaktadır. Sizlerde bu sebepten ötürü her zaman aracınızın yağını çubuğu çekerek kontrol etmeyi ihmal etmemelisiniz.

Motorun Yağ Yakma Durumu Nedir?

Arabaların kaportası, iç aksamı ve ekstra özelliklerinin tamamının bir işe yarayabilmesi için motorunun sağlam olması gerekiyor. Sizlerde sağlam bir motora sahip olan arabayla seyahat etmek istiyorsanız yapmanız gereken kontrolleri doğru yapmak olacaktır. Bir aracın motorunun yağ yakması demek yakın zamanda çok ciddi bir sorun ile yüzleşmeniz anlamına geliyor.

Motorda yaşanan herhangi bir sorun aracın aynı performansı sağlamak adına yağ yakmasına neden oluyor. Bunu anlamak için yapmanız gereken aracın motor kontrollerini yapmak olacaktır. Ayrıca en basit yöntem egzoz kontrolü yapmanız gerekiyor. Yağ yakan araçların motoru egzoz üzerinden daha siyah bir salınım yapmaktadır.

Maviye veya daha çok siyaha yakın olan araçların motorlarında bir sorun olduğunu anlamak daha kolay olacaktır. Bu tip durumlar ile karşılaştığınızda yapmanız gereken en yakın oto servisine giderek aracınızın kontrollerini yaptırmak olacaktır.

birevim

Leave a Comment

5 − one =