Hız Sınırı Cezaları

birevim faizsiz araba

Birçok sürücü belirtilen hız sınırlarını aşıyor. Trafikte Hız seçimi, sürücünün özelliklerinden, insanın algısal becerilerinden ve sınırlamalarından, yolun ve yol ortamının özelliklerinden ve aracın özelliklerinden etkilenir.

Sürücülerin farklı yol türlerinde hız sınırlarını aşmaya yönelik tutumları ile sürücülerin özellikleri ve kendisinin bildirdiği hız davranışı arasındaki ilişkileri etkilidir.

Hız yapmak için minimum para cezası ve ehliyetinize eklenen 3 ceza puanıdır. 3 yıl içinde 12 veya daha fazla ceza puanı biriktirirseniz sürüşten diskalifiye edilebilirsiniz. Ehliyetinizde puanınız olup olmadığını görmek için ehliyet sicilinizi kontrol edin.

2021 Trafik Cezaları Belirlendi

Peki, 2021 trafik cezaları ne kadar oldu?

Yeniden değerleme oranlarına  göre yeni yılda trafik cezaları ne kadar artış gösteriyor?  Artık %9,11 zamlı uygulanmaktadır.  28 Kasım’da resmi gazetede yayınlanarak karara bağlanan durum şu şekildedir.

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği uyarınca trafik ceza miktarları güncellendi.  2021 yılında en düşük ceza 113 Türk lirası ve en yüksek ceza ise 35. 699 Türk lirası olarak belirlendi.

  • Taşıma sınırı üstünde yolcu alan sürücülere ne kadar ceza uygulanıyor? 113 lira olarak trafik cezası kesilecek,
  • işletme şartlarına uymadan araç muayene etmeyi üçüncü kez tekrarlayanlar için 35 bin 699 lira trafik cezası

Hız sınırı cezalarına gelince hız sınırını aşanlara 314 Türk lirası trafik cezası uygulanmaktadır.

Radar Trafik Cezası Hesaplama

Hız sınırını aşan ya da ülkenin birçok yerinde yer alan radara yakalan sürücü adaylarına para cezası kesilmektedir. Hız sınırını %30 aşan sürücülere ne kadar ceza puanı uygulanıyor?  Ceza puanı olarak hız sınırını aşan sürücülere 10 ceza puanı veriliyor. Para cezası karşılığı ise 314 Türk lirasıdır. Hız sınırı %30 ya da %50 arasında ihlal edildiğinde sürücüye 15 hız sınırı ihlalinde ise sürücüye 15 ceza puanı veriliyor.

Hız Sınırı Aşımlarında Ödemeniz Gereken Tutar Ne Kadardır?

Hız sınırı ihlallerinde cezalar değişiklik gösterir.  Sürücüye ceza kesilebilmesi için hız sınırını %10 aşmış olmanız gerekir.  Ceza miktarları ise değişiklik gösterir.

  • Hız sınırını % 10 ve % 30 arası aşma radar cezası ne kadar? 314 Türk lirası ve %25 indirimli olma durumunda 235,50 Türk lirasıdır.
  • Hız sınırını % 30 ve % 50 arası aşma cezası ne kadar? 652 Türk lirası ve  %25 indirimli hali  ise 489türk lirasıdır.
  • Hız sınırını % 50’den fazla aşma cezası ne kadardır?  1.339 Türk lirası ve %25 indirimli hali ise 1.0004,25 Türk lirasıdır.
birevim

Leave a Comment

eighteen + thirteen =