Araç ÖTV ve KDV Hesaplama 2021

Öncelikle ülkemizdeki vergi uygulamaları hakkında bilgi edinelim. Ülkemiz, OECD üye ülkeleri arasında en rekabetçi kurumlar vergisi oranlarından birine sahiptir. Türk kurumlar vergisi mevzuatı, uluslararası standartlarla uyumludur. Belirgin şekilde açık, objektif ve uyumlu hükümlere sahiptir.

birevim faizsiz araba

Servet Üzerindeki Vergiler ve MTV Vergisi

Servet üzerinden üç tür vergi vardır:

Emlak vergileri,

Türkiye’de sahip olunan binalar, apartmanlar ve arsalar%0,1 ile%0,6 arasında değişen emlak vergisine tabi tutulurken, Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına Katkı bu emlak vergisinin%10’u oranında alınmaktadır.

Motorlu taşıt vergisi,

Motorlu taşıt vergileri, her yıl araçların yaşına ve motor kapasitesine göre değişen maktu tutarlar üzerinden tahsil edilmektedir.

Veraset ve intikal vergisi,

Veraset ve intikal vergileri ise%1 ile%30 arasında alınır.

Araç ÖTV’sinin Üzerine KDV Uygulanması Nasıldır? 

Taşıtların vergisiz ham bedelleri üzerinden Özel Tüketim Vergisi uygulanır. %18 KDV uygulanıyor. ÖTV’nin de KDV’sinin alınmasına sebep olduğu için verginin, vergisi ortaya çıkıyor. Hukuki yollardan itirazda bulunulsa da sonuç olarak Yargıtay bu uygulamanın diğer ülkelerdeki uygulamalarını baz alarak kararı onayladı.

Engelliler Araba Aldığında ÖTV İndirimi Nasıl Hesaplanır?

Engelli kişilerin ÖTV indirimi tutarı aracın ham madde bedeli dikkate alınır.   Araç ham madde bedeli üzerinden KDV hesaplaması çıkan KDV tutarını ham maddeyi ekleyerek hesaplamayı yapabilirsiniz.

ÖTV İndirimi Hesaplama Örneği;

  • 1600 cm³’e kadar motor silindir hacmi olan araçlar için, satış bedeli 250 bin Türk lirası olan aracın ham bedeli 132.415 Türk lirasıdır.
  • Aracın ham bedeli üzerinden %18 KDV tutarını hesaplayıp ham bedele eklenmelidir.

Hesaplama; 132.415*1.18= 156.250* TL olur.

Örnek üzerinde yer alan rakam, net tutar bayiye göre değişlik gösterir, araç alımında ekstra çıkan masrafları mutlaka hesaba katın.

Gazi ve Şehit Yakınlarının ÖTV’siz Araç Alması

Engelli kişilerde olduğu gibi benzer gazi ve şehit yakınları da ÖTV olmadan binek sınıfında yer alan taşıtlardan alabilmeleri mümkündür. Yani satışı tutarı 200 bin Türk lirasını geçmeyen araçları herhangi bir motor silindir hacmi sınırlaması olmadan alabilmektedirler.

Otomobil satın alımlarında KDV (masraf veya maliyet) kiralama veya işletme ile ilgili işler hariç otomobillerin KDV İndirimi pek söz konusu olmaz.

Araç Satın Alımlarında Vergi Avantajı

Vergi avantajı ile araç sahibi olmak istiyorsanız, 2021 yılı için 320 bin Türk lirasının üstündeki araçların vergi anlamında bir avantajı bulunmuyor. 320.000 Türk Lirası civarında bir araç alırsanız vergi olarak; 150.000 Türk lirası tutarında KDV ve ÖTV gideri olarak kabul edilmektedir.

birevim

Leave a Comment

twelve − 3 =