HGS Gri Liste Nedir? – Gri, Beyaz ve Kara Listeler

Araç sahibi olduktan sonra elbette sadece aracı almakla masraf bitmiyor, gideceğiniz yolunda bazen diğer temel ihtiyaçlar gibi bir bedeli olabiliyor tabii ki önemli geçişlerde de bu ihtiyaç bizim daha seri bir şekilde hareket etmemizi sağlıyor. Gelin hep birlikte hızlı geçiş sistemi olan (H.G.S) farklılıklarını görelim ki bu konuda bilgi edinip dikkatli bir şekilde kullanabilelim.

birevim faizsiz araba

HGS gri liste incelemesi nedir?

Sahip olduğunuz HGS bakiyesinin 45 türk liralık tutarından düşmesi halinde araç sahiplerinin telefonlarına uyarı niteliğinde bildirimler gönderilir.  Bu kullanıcının ise telefonuna bildirim gönderilen sürücülerin 30 TL ve altında geçiş yapma hakkına sahip olduklarını gösterir. Bunun anlamı; daha önce olan eksi bakiyeye düşmemiş HGS abonelerinin geçiş ücreti 30 TL ve 30 TL’nin de altı olan yerlerden geçebilecekleri hakkına sahip olduklarını gösterir.Sahibi olduğunuz kartınızda 45 TL var ve bu geçiş ücreti tam olarak 30 TL olan bir yoldan geçtiğinizde hesabınızda net bir şekilde 15 TL kalacağı için, yükleme yapmamanız halinde daha sonra yapacağınız geçişiniz kaçak geçiş olarak kabul edilebilir ve çok büyük bir ihtimal de ceza alabilirsiniz.

HGS listesi abonelik iptal bilgisi nedir?

Bu konuda Gri listeye alınan HGS kullanıcılarının abonelikleri ve kartları bu durumda asla iptal edilmez. Abonelik bulunan ve kart iptali ancak kara listedeki kullanıcılar için mevcut olmaktadırlar. Gri listedeki kullanıcılar kartlarını kullanmaya devam edebilirler fakat buna ek olarak geçiş ücreti 30 türk lirasının üzerinde olan köprülerden ve otoyollardan asla ama asla geçiş yapma hakkına sahip değildirler. İşte HGS gri liste avantajları veya dezavantajları.

HGS kara liste ne demektir ?

Hayatta maalesef hiç hoş olmayan bir kavramdır bu kulağa hoş gelmez asla. Genelde kara liste bu durumda da olduğu gibi içinde bir sürü negatiflik bulunduran liste adıdır. Kimse de bu durumda bulunmak istemez. Kullanmış olduğunuz HGS etiketinin içinde bulunan bakiyesi 30 TL’nin altına düşerse sürücüler maalesef  kara listeye alınır ve HGS etiketi kullanıma net bir biçimde kapatılır. Hesabı kapanan ve kara listeye alınan sürücüler paralı yollardan ya da köprülerden geçiş yaparsa “kaçak geçiş” yapmış sayılırlar ve bu durumda çok kötü bir olaydır. Eğer sahip oldukları aracın yasal süre olan 7 iş günü içinde hesaplarına yükleme yapar,  buna ek olarak da bakiyelerini 30 TL’nin üzerine çıkartırlarsa asla ceza almazlar e tabii bu da güzel. Lütfen dikkatli olalım.

Peki, HGS beyaz liste nedir?

Hızlı Geçiş Sistemi yani (HGS) etiketinin bakiyesi kullanım gereği azaldığında, bulunan sistem otomatik olarak kullanıcılara bildirimler gönderir. Eğer buna bağlı olarak araç sahibinin hesabında düzenli olarak bakiye az ise sürücüler sistem ile beyaz listeye eklenir. Beyaz listeye giren araç kullanıcıları maalesef ama maalesef her an kara listeye girebilir. Aman dikkat edelim.

birevim

Leave a Comment

9 + five =