Çekme Belgeli Ne Demek? Nasıl Alınır ve Trafiğe Çıkarılır?

Araç almak son zamanlarda birçok kişinin isteği. Ama özellikle dengesizce yükselen rakamlar kullanıcıların ve taliplerin birçok kişinin 0 el araç almasını bir hayli zorlaştırıyor. Bu durumda tabii ki kullanıcıların 2. el araç almalarını neredeyse zorunlu hale getiriyor. Ama 0 bir şey almak yerine 2. el almak istediğiniz zaman, araçla siz zaman geçirmemiş oluyorsunuz. Dolayısıyla birçok önemli kaza vb olaylardan da haberiniz olmuyor. Dolayısıyla bazı kişilerde bunların üstünü örterek sizlere bulunduğu değerin çok daha üstünde araç satmaya veya pazarlamaya çalışıyorlar. Bunların en ağırı ise kullanımı belirsiz olan çekme belgeli ve yasak olan araçlardır.

birevim faizsiz araba

Bu durum neden gerçekleşir?

Bu durum insanların maalesef kötü niyetinden dolayı kaynaklanır. Dürüst insan zaten aracın çekme belgeli olacağından dolayı size onu pazarlamaya kalkmayacaktır.

Çekme belgesi ne demektir?

Almak istediğiniz veya satılacak olan aracın, bir geçmiş zamanda büyük bir kaza geçirdiğini asla göstermez. Çekme belgeli araçlar, net olarak rayiç bedelinin altında satılırlar çünkü araca ait borçlar doğal olarak sıfırlanır ve araç vergilerden muaf tutulmak suretiyle mecburi olarak trafikten çekilir. Çoğunlukla ihtiyaçtan ziyade net bir şekilde kullanılmayan araçlarda yıllık vergileri ödememek için çekme belgesi alınabiliyor. Harap halde bir köşede duran ve kimsenin kullanmak istemediği bir araç için vergi ödemek istemeyen araç sahipleri doğal olarak ve mantıklı olarak çekme belgesi alarak araçlarını resmi olarak trafikten net bir şekilde çekebilirler.

Bulunmuş olan araca yazılan cezalar veyahut rehinler ya da buna farklı olarak hacizler ödenerek plaka trafiğe teslim edildikten sonra ancak ve ancak çekme belgesi alınır. Bahsedilen araç bandrolü olmadığı için artık trafiğe doğal şekilde çıkamaz. Araç çekme belgeli halde iken MTV asla ama asla işlemez, haciz ya da rehin yapılma durumu olamaz. Bu sebepten ötürü çekme belgeli araç alırken o aracın üzerinde rehin ya da haciz var mı diye endişe edilmesine mahal yoktur. Çünkü aracın net bir şekilde çekme belgeli olması için tüm borçlarının sıfırlanmış olması zorunlu haldedir.

İkinci el araç satışlarında problemlerden dolayı sıkça görülen “çekme belgeli, buna ek olarak vergiden muaf” ya da “borcu yoktur” ibarelerinde genel olarak ta  “çekme belgeli” ifadesi aracın hiçbir borcunun olmadığını fakat an itibariyle çıkamayacağını belirtir. Ancak araç sahibi ihtiyaç halinde dilediği zaman çekme belgesini kaldırtabilir ve aracı rahatlıkla satabilir.

Çekme belgeli araç almak istersek neler yapabiliriz?

Almak istediğiniz otomobilin herhangi bir borcu varsa vergi dairesinde ödemelerini mecburi olarak gerçekleştirilmeli ve “vergi borcu yoktur” yazılı bir belge çıkarılmalıdır. İşte bu kadar basit Çekme Belgeli Ne Demek? Nasıl Alınır ve Trafiğe Çıkarılır? Sorusunun net bir cevabı da budur.

 

birevim

Leave a Comment

one × five =