CVT Şanzıman Nedir?

birevim faizsiz araba

Otomobil üretici her firmanın kendine özgü bir şanzıman sistemi vardır. Bu aracın gücünü daha rahat kullanması ve daha sağlam bir yol tutuşu açısından önemlidir. Honda firması CVT şanzımanı tercih etmektedir. CVT’nin açılımı Continuosly Veriable Transmission olarak geçmektedir. Bunun anlamı sürekli değişken şanzıman olarak biliniyor. Bu sürücüye sabit viteslerin aksine sonsuz sayıda vites seçeneği sunması sebebiyle farkını ortaya koyuyor.

CVT Şanzıman Nasıl Çalışır?

Geleneksel şanzıman sistemlerinde vites geçişleri dişli kutusu sayesinde sağlanıyor. Bu basit bir prensip ile çalışılmasına olanak sağlıyor. Ancak CVT şanzıman sisteminde bu durum prensibin aksini sağlamasına imkan tanıyor. Bu sistem sürücüye sonsuz vites değişim imkanını kayma olmadan sunuyor.

CVT şanzımanlar üç temel bileşenden oluşuyor. Dişli kutusunun olmadığı yapının çalışma prensini bu üç parçadan sağlanıyor. Dayanıklı olan bir çelik zincir ile birlikte kauçuk bir kayış sistemde yer alıyor. Tahrikli bir değişken girişli kasnak diğer bir parça olarak sistemde yer alıyor. Son olarak da tahrikli bir çıkış kasnağı bulunuyor. Bunların düzenli çalışması için elektronik üniteler, sensörler ve çeşitli mikroişlemciler de burada yer alıyor.

CVT sistemin çalışması şu şekilde oluyor. Birbirlerine zincir ile bağlı olan çıkış ve giriş kasnaklarının hareket ile başlıyor. Kasnakların içerisinde bulunan zincir oluklara konumlanıyor ve iki konik duvar oluşturuyor. Bu konik duvarlar kasnak sayesinde birbirine yaklaşıp uzaklaşarak zinciri hareket ettirip, kaymakları yapıyor ve vites değiştirilmiş oluyor.

Bu sistem sayesinde kasnak küçükten başlayarak büyük dişliye doğru şekilde almış oluyor. Bu sistem sürücüye vites konusunda sonsuz sayıda seçenek sunuyor. Bu sebeple bu şanzımana ilgi daha yoğun oluyor.

CVT Şanzımanın Avantajları Nelerdir?

CVT şanzımana sahip olan bir araçta aynı zamanda sonsuz güç dağıtımı da sağlanmış oluyor. Bu sistem aracın her zaman en doğru viteste çalışmasına ve bu sayede optimum güç üretmesine olanak sağlıyor.

Sistem bu sayede aracın olması gerekenden fazla yakıt tüketmesine de engel oluyor. Bu diğer şanzıman sistemlerine göre ciddi bir fark sağlaması anlamını taşıyor. Dişli sistemlerde ki karışık şanzıman yapısının aksine çok basit bir yapıyı sizlere sunuyor. Bu konik kasnakların ve zincirin bir imkanı olarak sunuluyor.

CVT şanzıman bu yapısına rağmen dişlilerin ağırlığının çok altında oluyor. Bu da aracın ağırlıktan tasarruf etmesi anlamını sağlıyor. En büyük avantajıysa bu sistem sürücüye aracı kesintisiz ve tekleme olmadan hızlandırma imkanını sunuyor. Yüksek verimlilik, yüzde 20 daha hızlı vites geçişi içinse Direct Shift CVT seçeneği firma tarafından sunuluyor. Honda’nın birçok aracında bu şanzıman sistemini bulmak günümüzde mümkündür.

birevim

Leave a Comment

5 × five =