Atmosferik Motor ile Turbo Motor Arasında ki Farklar Nelerdir?

birevim faizsiz araba

Otomobil tercihi yapılırken bakılan birçok nokta var. Rengi, motor gücü, yakıt türü ülkemizde en çok dikkat edilen noktalardır. Bunların yanında aslında bakılması gereken konuların başında atmosferik motor ve turbo motor arasında ki fark demek daha doğru olacaktır. Atmosferik motor günümüzde üretimi düşen seçenekler arasında yer alıyor. Bunun temel sebebi hükümetlerin belirlediği emisyon oranlarına ulaşmaktan başka bir şey değildir. Ancak iki motor türünün de nasıl çalıştığına bakarak, avantajlarını anlamak daha kolay olacaktır.

Atmosferik Motor Nasıl Çalışır?

Atmosferik motor çalışırken hava basıncına ihtiyaç duyar. Bu basıncın tamamını dışarıdan almaktadır. Bunu sağlayacak başka bir yol olmaması, aracın performans limitinin belirli bir seviye ile sınırlı kalmasına sebep oluyor. Bu performansı arttırmak için motorun daha büyük tasarlanması gerekiyor. Bu beraberinde güçlü bir performans sağlarken, turbo motorlarda tepki süresi uzun olurken, bu tip motorlarda daha hızlı tepki alınabiliyor.

Turbo Motor Nasıl Çalışır?

Motorların gereken gücü üretebilmesi için yakıtın ve havanın aynı anda bir arada yakılması gerekiyor. Turbo motorlarda fan benzeri bir yapı sayesinde motorun içerisinde çok hızlı bir giriş yapılıyor. Normalde dışarıdan gelen havaya bu da eklenince beraberinde ciddi bir patlama sağlanmış oluyor. Bu sistem özellikle hızlı gaza basmalarda 2 ile 3 binin üzerinde çıktığı anlarda yaşanıyor. Bu aracın ani bir patlama yapmasını sağlıyor.

Kısacası iki kat havanın oluşması, yakıtla motor içerisinde etkileşim daha yüksek olmasına ve beraberinde ciddi bir gücün açığa çıkmasına olanak sağlıyor. Bu güç sayesinde turbo motorlu araçlar daha çok tercih edilmeye başlıyor.

Atmosferik Motorun Avantajları

Atmosferik bir motorlu araç almak isteyenlerin öncelikle avantajlarında en emin olması gerekiyor. Bu tür motorların bakımı ve tamir işlemleri turbo seçeneklere göre daha kolay oluyor.

Üretim maliyetleri çok az olurken, aynı zamanda daha uygun rakamlara geliştirilmeleri sağlanıyor. Birçok bileşen birbirine bağlantısız çalışıyor ve bu sayede daha güvenilir bir sistem açığa çıkıyor. Turbo da oluşan gecikme burada yaşanmıyor ve araç daha hızlı tepki veriyor. Aşırı ısınma sorunu oluşmuyor ve daha hızlı turbo tepkisi veriyor.

Turbo Motorun Avantajları

Turbo kelimesi ciddi bir avantaj sağladığının habercisi oluşuyor. Aracın normal beygir gücünün daha üzerinde bir performans sağlanmasını ortaya koyuyor. Bu motorların yapısı daha küçüktür ve bu sayede daha az yakıt tüketimi sağlamış oluyor. Bu da beraberinde daha az emisyon oluşmasını sağlıyor. Ayrıca çok az bir ses ile çalışması da insanları rahatsız etmiyor. Bu da otomatik olarak atmosferik motordan daha fazla verim vermesine olanak sağlamış oluyor.

birevim

Leave a Comment

seventeen − 12 =