APP Plaka Nedir?

birevim faizsiz araba

Motorlu herhangi bir aracın trafikte kullanabilmesi için mutlaka plakaya sahip olması gerekmektedir. Aksi taktirde bu araca ceza yazılmaktadır. Sigorta, muayene ve tescil belgesinin yanında plaka zorunluğu da bulunmaktadır. Bu aynı zamanda araç içerisinde özel bir görsel ifade ediyor. APP plaka bu sebeple sürücüler tarafından tercih ediliyor.

Plaka araç sahibinin bilgilerine ulaşmak için kullanılıyor. Bunlar farklı çeşitlerde araçlara uygulanabiliyor. Bunlardan birisi de APP yani Avrupa Press Plaka olarak biliniyor. Bu plakada bulunan sayıların ve harflerin kalın olarak yazılmasıyla ifade ediliyor. Bu da ortada daha güzel bir görünü oluşmasını sağlıyor.

APP Plaka Yasak mı?

En çok merak edilen konulardan birisi de APP plakanın yasak olup olmadığı oluyor. Bu plakaların tek tercih edilme sebebi araçlara görsel olarak katkı sağlamasıdır. İnsanlar araçlarının daha güzel ve çekici durmasını sağlamak için bu şekilde ufak değişikliklere başvurabiliyor.

Ancak sadece APP plaka değil her türlü plaka üzerinde yapılan oynama kanun gereğince yasaklanmıştır. Tespit edilen araçlara ciddi para cezası yapılmaktadır.

APP Plaka Cezası Ne Kadar?

Trafik kanuna göre plaka üzerinde yapılan her türlü değişiklik ve uygulama ceza ile engellenmektedir. Bu kanuna göre 2021 yılında plaka üzerinde yapılan oynamalara APP plaka dahil olmak üzere 505 TL cezai işlem uygulanmaktadır.

Ayrıca araç sahibine bu plakayı orijinal halin getirmesi için 7 gün süre veriliyor. Ancak bu süre içerisinde plakayı eski haline getirmeyen sürücülere 1034 TL idari para cezası uygulanıyor.

Plaka cezaları sadece APP cezası ile sınırlanmıyor. Plakanın yanlış bir yere monte edilmesi 122 TL, aracın plakasız bir şekilde kullanılması 2270 TL, sahte plaka takarak aracın kullanılmasıysa 6687 TL idari para cezası uygulanmasına sebep oluyor.

Doğru Plaka Kullanımı Nasıl Olur?

Plakanın doğru kullanımı kanunen belirlenmiştir. Tescil edilen araç için basılan plaka geçerli plaka olarak kabul ediliyor. Bu plakalar sol bölümünde mavi renkte TR rumuzu, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonuna bağlı bir mühür, dalgalı bir şerit hologram ve orta bölümünde Ayyıldız bulunması gerekiyor. Sayılın üzerinde vida olması muayene sırasında aracın ağır kusurlu sayılmasına neden oluyor.

Mühürlü APP Plaka Nedir?

Yasaları delmek için oluşturulmuş yöntemlerden birisi de mühürlü APP plaka uygulamasıdır. Ancak bununla ilgili resmi bir karar veya geçerlilik bulunmuyor. Buradaki tek amaç insanların plakalarında mühür barındırarak rahatça trafikte dolaşmak istemelerinden kaynaklanıyor.

Kısaca plaka üzerinde baskıdan sonra yapılan her türlü değişiklik yasak olarak kabul edilip, cezai işlem uygulanmasına neden olmaktadır.

birevim

Leave a Comment

twenty + 4 =