Aracınızın Aküsü Biterse Ne Yapmalısınız?

Akü Takviyesi
birevim faizsiz araba

Aracınızla uzun bir tatile gidiyorsunuz ve bir anda araçla yolda kaldınız. Birçok insanın yaşamak isteyeceği en önemli durumlardan birisi olarak bu görünmektedir. Bunun birçok sebebi olabilir. Motor içerisinde bir sorun olabilir, lastiğininiz patlayabilir, akünüz bitebilir veya daha birçok sorun nedeniyle bu yaşanabiliyor.

Burada önemli olan yaşanan sorun değil, sorunun ne kadar hızlı bir şekilde çözüleceğidir. Lastiğinizin patlaması veya akünüzün bitmesi basit sorunlar olarak görülebiliyor. Bu konuda hızlı bir müdahale ile 1-2 saat içerisinde kaldığınız noktadan yola devam edebilirsiniz. Tabi bunu yapmakla birlikte sorunu iyice anlamalı ve aynı sorunu tekrar yaşamamaya dikkat etmelisiniz.

Akü Nedir?

Araçlar birçok elektronik parçaya sahiptir. Çalışmasından, klimasına, müzik sisteminden, otomatik kilit sistemine kadar birçok ekipman elektrik enerjisine ihtiyaç duymaktadır. Araçlarda elektrik enerjisi “Akü” adı verilen bir cihaz tarafından sağlanmaktadır.

Akü nedir sorusuna basitçe cevap verelim. Aküler elektrik enerjisini içerisinde kimyasal bir enerji olarak depolamaktadır. Araç beyninden gelen emir üzerine yani ihtiyaç duyulduğu anda bu enerji elektrik enerjisine çevrilmekte ve istenilen noktaya gönderilmektedir.

Akü ayrıca aracın çalışması için çok önemli bir parçadır. Araç çalıştıktan sonra motorun yüksek akım üretmesine olanak sağlar. Motor aktif haldeyken motorun zarar görmemesi için voltaj ile amperaj dengelemesini de yapmaktadır.

Akü Neden Deşarj Olur?

Akü parçasının en büyük özelliği kendisini şarj edebilme özelliğine sahip olmasıdır. Araç çalışır olduğu her anda akünün bitmesi mümkün değildir. Ancak beklenmedik bazı durumlardan dolayı akü şarj olmasının aksine deşarj olmaktadır. Yani kısaca akü dolması gereken yerde boşalmaya başlar.

Bunun olmasının altında çevre koşullarını sayabiliriz. Aşırı sıcak havalarda akü daha çok enerji harcamaktadır. Aynı şekilde çok soğuk havalarda da akünün kullanım ihtiyacı artmakta ve bu da çok hızlı bir şekilde akünün bitmesine neden olacaktır.

Trafiğin yoğun olduğu noktalarda, aracın müzik sisteminin veya ışıklarının araç çalışır halde değilken açık unutulması durumunda akünün bitme ihtimali artmaktadır. Akü’nüz bittiğini nasıl anlayacağınızı ve bu durumda ne yapacağınızı bilmeniz size büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

Akünüz Bittiğinde Ne Yapmalısınız?

Akünüz bittiğinde ilk olarak aracınızı çalıştırırken anlarsınız. Bu konuda kontağı çevirdiğinizde her ne kadar gösterge panelinde ışıklar yansa dahi marş basmayacaktır. Bu durumdan kurtulmanın en pratik ve kolay yöntemi başka bir aküden takviye kablosu kullanarak enerji transferi yapmak olacaktır. En azından yeni bir akü alacağınız noktaya kadar aracın gitmesi için gerekli enerji sağlanmış olacaktır.

Bu enerji aktarımını yeni bir aküden yapabileceğiniz gibi yakın noktanızda bulunan bir araca bağlı aküden de yapmanız mümkündür. Araçları aküler yan yana gelecek şekilde hizalayın. Ardından kaputları açın ve kutupları birbirine uygun olarak bağlayın.

İki aküyü artı ile artı, eksi ile eksi olacak şekilde takviye kabloları ile birbirine eşlemelisiniz. Bu konuda dikkatli olmazsanız daha büyük bir soruna neden olabilirsiniz. İlk olarak kontağı açın ve bir süre bekledikten sonra marja basmalısınız. Bu noktada hemen gaza basmamalı ve bir süre rölantide çalışmasını beklemelisiniz.

Akü tamamen bitmişse bazı durumlarda ne kadar bağlantı olsa dahi araç çalışmayacaktır. Bunun için kablolar bağlı bir şekilde bir süre beklemelisiniz. Daha sonra tekrar basmanız gerekiyor. Akünüzü daha uzun bir süre çalıştırmak istiyorsanız bu şekilde çalıştırdıktan sonra en az 20 dakika boyunca aracınızı sürmeniz gerekiyor. Bu yöntemin dışında aracı vurdurarak yani arkadan ittirip bir anda ayağınızı debriyajdan çekerek de çalıştırabilirsiniz.

birevim

Leave a Comment

5 × five =