Zorunlu Trafik Sigortası Hesaplama Nasıl Yapılır?

birevim faizsiz araba

Araç sahibi olanların her yıl araçlarını o yıl hiç kullanmasa dahi zorunlu olarak yaptırması gereken işlemler vardır. Bunlardan birisi yıllık MTV ödemesinin yapılması olacaktır. Bir diğer işlemse zorunlu trafik sigortasının yaptırılmasıdır. Trafikte hareket edeceğiniz her anda buna sahip olmanız gerekiyor.

Günümüzde ki trafik kuralları bunun dikkat edilmesine önem veriyor. Trafik kontrolünde sigortanız olmadığı tespit edildiği anda aracınız olduğu noktadan hareket etmesine izin verilmiyor. O an trafik sigortanızın yaptırılması sizden isteniyor.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu trafik sigortası kanunla belirlenmiş ve trafikte yer alan tüm motorlu araçların yaptırması gereken bir işlemdir. Bu zorunludur. Eğer trafikte bunun yaptırılmadığı fark edilirse araca ciddi bir ceza yazılmaktadır. Bu tür poliçeler birçok açıdan sürücüyü ve karşısında ki insanları koruma altına almaktadır.

Trafikte her an kaza yapma riski bulunmaktadır. Bu kaza durumunda iki tarafı da koruma altına alması açısından önemlidir. İstemeden dahi olsa duran bir araca çarptınız. Bu durumda cebinizden o aracı yaptırmak için ciddi bir miktar ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ancak trafik sigortası bu ödemeyi sizin adınıza yaptırmaktadır. Tabi bunu yaptırmak için de her yıl belirli bir bedel ödemeniz gerekiyor. Bu konuda ülkemizde birçok tartışma yapılmakla birlikte son yıllarda basamak tarifesi tüm sigorta şirketleri tarafından uygulanmaktadır.

Trafik Sigortasında Basamak Tarifesi

Trafik sigortası yaptırırken her yıl ödemeniz gereken bir prim bulunmaktadır. Bu konuda birçok farklı noktaya bakılmaktadır. Ehliyet yılınıza, aracın kullanıldığı şehre, daha önce kaza yapıp yapmadığınıza ve daha birçok detaya bakılmaktadır. Bu detayların ardından aracın bedeline de bakılarak trafik poliçeniz belirlenmektedir.

Genelde hayatlarında ilk defa araç alan ve ilk defa sigorta pirimi yatıranlar en yüksek seviyede ödeme yapmaktadır. Ancak 7 farklı basamakta düzenli olarak aracınızı kullandığınızda ve hata yapmadığınız sürece birçok indirimden yararlanarak daha düşük miktarda sigorta primleri ödemeye başlayabilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası İndirim Oranları

Zorunlu trafik sigortasında her yıla özel basamaklar ve bu basamaklara özel indirim oranları vardır. 7 farklı basamak ve indirim ile artış oranları vardır. İlk defa poliçe yaptıran bir sürücü hiçbir indirimden ve artıştan yararlanma şansına sahip değildir. O nedenle dördüncü basamaktan sisteme giriş yapmaktadır. Şimdi basamakları ve diğer detaylara hep birlikte bakalım.

  • Yıl – 7. Basamak – %45 Hasarsızlık İndirimi
  • Yıl – 6. Basamak – %30 Hasarsızlık İndirimi
  • Yıl – 5. Basamak – %15 Hasarsızlık İndirimi
  • Yıl – 4. Basamak – İndirim Uygulanmaz
  • Yıl – 3. Basamak – %50 Prim Artışı
  • Yıl – 2. Basamak – %100 Prim Artışı
  • Yıl – 1. Basamak – %150 Prim Artışı

Bundan sonra ki dönemde kasa yapmamanız durumunda 5 seviyeye çıkacaksınız ve %15 indirimden yararlanacaksınız. Bir sonra ki yıl %30, bundan sonra ki sene %45 indirim olacaksınız.

Bunun tersi de yaşanmaktadır. İlk senenizde kaza yaparsanız üçüncü basamağa düşecek ve %50 prim artışı yaşanacaktır. Bundan sonra ki sene de aynı olay yaşanırsa ikinci basamak ve 100 prim artışı, bir sonra ki sene de yine  aynı olay yaşanırsa %150 prim artışı yaşanacaktır.

Zorunlu Trafik Sigortası Hesaplanırken Şehir Önemli mi?

Zorunlu trafik sigortasında aracın kayıtlı olduğu il önemlidir. Örneğin İstanbul plakalı bir araçla, Kastamonu plakalı bir aracın modeli, yaşı, ehliyet sahibi detayları aynı olsa dahi ödeyecekleri prim bedeli aynı olmayacaktır.

birevim

1 Comment

  • Merhaba admin makalenizi okudum ve çok faydalı buldum web sitenizi takip etmeye başladım çok teşekkür ederim.

Leave a Comment

19 + three =