Araç Km Sorgulama Nasıl Yapılır?

Evet, herkesin belli başlı ihtiyaçları vardır. Kimisi hayal eder kimisi ise mecburiyetten almak durumundadır. Neticesinde hepsi bir ihtiyaçtır ama önemi, yeri ve zamanı değişkenlik gösterir. Bunun en temellerinden biri şu son yıllarda özellikle şehirlerin büyümesi ve gerek isteğin gerek ise ticaretin bizi zorunlu hale getiren, toplu taşıma kullanamama durumunda kurtaran şey. Evet, o şey bir araçtır. Araç artık neredeyse birçok kişi tarafından alınması zorunlu hale gelmiştir. Ancak son dönemde artan döviz kurlarından ötürü bir hayli zor alım gerçekleştiriliyor. Bu da kullanıcıların genellikle 2. el araç alabilme potansiyelini ortaya çıkarıyor. Tabii bu durum mecburi hale geldi ve özellikle neredeyse son dönemde genele yayılmaya başlandı. Tabii ki alacağınız araç km sorgulaması çok önemli ve nasıl yapılır?

birevim faizsiz araba

Gelin hep birlikte bunun neden önemli olduğuna bakalım.

Özellikle daha eski olan araçlarda birçok hile bulunuyor. Neticesinde kullanıcısı ne kadar değerli satarsa onun için o kadar avantajlı olacaktır, tabii bu durumlarda dürüst olmak zorundasınız.  Ancak bu konuda hiç hassas olmayan insanlar diğer insanları dolandırmak niyetiyle araçlarında çok basit olarak kilometre sayaçlarını geriye çekiyorlar ve diğer insanları mağdur ediyorlar. Tabii bu durum çok üzücü ama neredeyse birçok kişi güvenini kaybetmiş durumda tabii, bu durumda bazı yollar bize kolaylık sağlıyor ve bir kaç şekilde bu konuda yardımcı oluyor.

Böyle bir durumda hangi şekilde yardım alabiliriz?

Bahsettiğimiz durumlar acı tabii. Ancak bazı yöntemler bu konuda bize yardımcı olabiliyor. Neticesinde araç km sorgulama çok önemli olan bir şeydir. Bu konuda bize PTT mobil uygulaması net olarak yardımcı olmaktadır. Bunu telefonlarınız akıllı sistem marketlerinden ücretsiz olarak indirebilir ve faydalanabilirsiniz. Uygulama indikten sonra araç km sorgulama kısmına girdiğinizde, plaka numarasına giriyorsunuz ve sorgula butonuna bastığınız an size yardımcı oluyor. Mesaj yani (SMS) yolu ile de 5664 numarasına hasar bir boşluk şasi numarasını yazarak size yardımcı olacak şekilde mesaj gelecektir. Bu sadece km değil hasar içinde size yardımcı olacaktır. Bu da ayrı önemli bir noktadır.

Araç kilometre eksiltilmesi durumunda bizim anlamımızı sağlayacak bazı noktalar nelerdir?

Araç kilometre eksiltilmesi durumunda yardımcı olacak noktalar şunlardır;

  • Almak istediğiniz Aracın yetkili servis kayıtlarını inceleyerek yapmış oldukları km hakkında fikir edinmek mümkündür.
  • Tüvtürk muayenesi ile uygulanmış olan sahtekârlıkta km düşürülüp düşürülmediği kısa sürede ortaya çıkacaktır.
  • Aracın normal ömrüne göre fazlasıyla yaptığı yağ eksiltme, balata eskiliği normal lastik ömrüne göre lastiklerin verimsizliği bunlar çok önemli noktalardır. Lütfen dikkate alınız.

Ücret ödeyecek miyiz?

Araç kilometre sorgulama nasıl yapılır? Sorusuna cevap verdik. Tabii en önemli noktalardan biri de cebimizden çıkmış olacak rakamdır. Tabii bu da 2021 yılında ortalama 6 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

birevim

Leave a Comment

1 + fifteen =