Araç Haciz, Rehin ve Pert Sorgulama

Araç almak birçoğumuz için  önemli bir konudur. Ancak alım gücünün zorlaşması ve düşmesinden dolayı bu durum bizleri 2. el araç almaya neredeyse zorunlu hale getiriyor. Tabii ki alacağınız aracı da 0 araç gibi tanıyamıyorsunuz ve önceki sahibini tanımadığınız için aradaki güven bağını da kurmak bir hayli zor oluyor. Neticesinde herkes iyi niyetli olamayabilir. Bu da bir hayli zorluk çıkarmakta ancak bu insanların niyetine karşı tabii ki kolaylık sağlayan ve çok faydalı uygulamalar mevcuttur. Bazen problem ile başa çıkmak için ek destek almak gerekir bu da araç haciz, rehin ve pert sorgulama olayı olarak dâhil olacaktır.

birevim faizsiz araba

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz konu hakkında nasıl yardım alabiliriz?

Bu uygulama tabii ki teknoloji ile çokça kolaylaştırıldı. Neticesinde teknoloji baya bir hızlı biçimde ilerliyor. Gerek günlük yaşantımızda gerek ise az rastladığımız ve kaldığımız durumlarda kolaylaştırıyor. Bu konuda tabii ki uygulama genel olarak bize en çok yardımcı olmak isteyen devlet başlığında oluyor. Genel olarak kullanılan E-devlet bu konuda da yardımcı oluyor. Tabii ki elimizin altında bulunan telefonda internet bile olmasa bir tık daha önce olan mesajlaşma yöntemi ile de kolaylaşıyor.

E-devlet nasıl yardımcı olacaktır?

Bahsettiğimiz araç haciz, rehin ve pert sorgulama olayında e-devlet bizlere aşağıda bahsedeceğimiz şekilde yardımcı olacaktır.

Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/gib-intvrg-araclara-uygulanan-elektronik-haciz-sorgulama  bağlantısına şekilde gidin. E-Devlet’e kimlik doğrulaması sayesinde çıkacak olan seçeneklerinden biri ile giriş yaptıktan hemen akabinde bilgi giriş ekranına aracın plakası mecburi ve dikkatli olarak  bitişik olarak yazılır ve“sorgula” butonuna basın.

Bundan sonra da sorgulama neticesinde ekranda doğal olarak bir sonuç gözükmemesi, araca hiçbir şekilde haciz konmadığını basit bir dille bize anlatır.  Eğer aratmak üzere olduğunuz plaka üzerinde haciz görünüyorsa, bu haczin ne zaman ve tabii ki merak gereği ne sebeple verildiği sorgulama ekranında net bir şekilde görünecektir.

E-Devlet sistemi üzerinden yapılan haciz sorgu işlemlerinde sürücüler sadece ancak sadece  kendi üzerlerine kayıtlı araçlara ait haciz bilgilerini görme hakkına sahiptirler.

Eskiden olsa başkasının adına kayıtlı araçlar için aracın hacizli olup olmadığını öğrenmek kolaylıkla mümkündü. Ancak değişiklik gereği yönetmelikteki yeni düzenlemeler ile birlikte bu uygulama da basitçe kaldırıldı.

Bu sebepten ötürü ikinci el araç alımlarında, bulunmuş olan araç sahibinden e-Devlet ile sisteme giriş yapması ve doğal olarak ta aracının haciz durumunu sorgulatması mecburi olarak istenmelidir. Bu da ayrı bir güven verecektir.

Mesaj yani (SMS) şekli nasıl olacaktır?

  • Telefonunuzun mesaj kısmını açın,
  • Araç plakasını hiç bir boşluk olmayacak şekilde doldurun.
  • Numarayı da 5664 numarasına mesaj atarak yapabilirsiniz.

Tabii yapacağınız işlem ufak bir ücret olan 11,25 Türk Lirası ile gerçekleşmektedir. İşte bahsettiğimiz araç haciz, rehin ve pert sorgulama bu kadar basittir.

birevim

Leave a Comment

twenty + four =